Jezero Milada

Dobrovolný svazek obcí Jezero Milada byl založen 10. ledna 2006.
Předmět činnosti svazku obcí je zaměřen prioritně na společné aktivity v těchto oblastech: revitalizace území a vybudování infrastruktury pro cestovní ruch, rozvoj rekreace a turistického ruchu v revitalizovaném území, společné aktivity v ochraně přírody a životního prostředí a společná propagace členských obcí a marketingové aktivity směřující k rozvoji celé zájmové oblasti kolem jezera Milada.

Obec: 
Ústecký krajJezero Milada
 
00:00
Jezero Milada

Obecná charakteristika území

Milada (dříve užíván také název Chabařovické jezero) je rekultivační jezero vytvořené v těžební jámě hnědouhelného lomu Chabařovice. Má rozlohu 252,2 ha, průměrnou hloubku 15,5 m a maximální hloubku 24,7 m. Jezero Milada je první velkou vodohospodářskou rekultivací v Česku - jako takové se tudíž stalo vzorem i pro další obdobné projekty v severozápadních Čechách, kde je krajina silně narušena povrchovou těžbou uhlí a je tu do budoucna plánováno vytvoření dalších velkých jezer v jámách po bývalých lomech.

Historie území

Okolí dnešního jezera Milada patří k dlouhodobě osídleným územím s tradiční zemědělskou výrobou. Objevení ložisek uhlí v 18. století vedlo zpočátku k hospodářskému rozmachu, postupně však těžba uhlí tuto oblast téměř zničila. Po zbourání vesnic Hrbovice, Lochočice, Otovice, Vyklice, Tuchomyšl, Žichlice a části města Chabařovice měly přijít na řadu celé Chabařovice, jejich likvidaci bylo však po změně režimu v roce 1991 zabráněno. Po ukončení těžby se započalo s hydrickou rekultivací - zatopením lomové jámy vodou.

Současnost - nabídka služeb

Jezero a jeho okolí má sloužit k rekreačním a sportovním účelům (koupání, plavání, rybaření, jachting, cyklotrasy, kolečkové brusle, kondiční běh, jízda na koni) nejen pro obyvatele Ústí nad Labem a jeho okolí. Měla by tu vzniknout i rekreační výstavba včetně přístavu. V roce 2006 vznikl Dobrovolný svazek obcí Jezero Milada se záměrem spravovat a přijatelně turisticky rozvíjet jezero s okolními pozemky. Zatím bylo zrealizováno vybudování sítě cyklotras, vybudování pláží a další infrastruktura je již ve výstavbě.

Kliknutím na libovolný obrázek jej otevřete v galerii zvětšený. Prohlížení pak můžete ovládat klávesnicí, myší nebo dotykem.

Reklama

Oblíbené trasy regionu

Klášterec nad Ohří

Vodní plocha a červený zámek odrážející se v její hladině. Nenechte se zmýlit, i tato představa může mít několik reálných předobrazů. Dnešní Cyklotoulky Vás zavedou nikoli do jihočeské Lhoty, ale do Klášterce nad Ohří.

Šluknov

Dnešní Cyklotoulky nám ukážou cestu z nejsevernějšího města naší republiky do Národního parku Česko Saské Švýcarsko a představí nám Šluknovský výběžek tak, jak ho většina z nás nezná.

Benešov nad Ploučnicí

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou do Ústeckého kraje, který je pro cyklisty z jiných částí země asi oblastí víceméně neprobádanou a to je…. škoda. Nebo spíš výzva? Tam, kde jsem byl, je o cyklisty skvěle postaráno a navíc je i na co koukat, takže neváhejte.

Klíny - za kouzlem Krušných hor

Dnes navštívíme lokalitu, ve které můžete své zdraví otužovat v zimě i v létě, v době, kdy na zemi leží metrové závěje i ve 30ti stupňových vedrech.

Lázně Mšené

Nepatří sice mezi naše největší lázně, ale můžou jim konkurovat jinak. Třeba polohou, jsou rozhodně nejblíže položenými lázněmi od Prahy. Nebo nabídkou, k léčení nevyužívají jen vlastní slatinu, ale i pohyb, k lázeňství přidávají třeba nordic walking nebo cyklistiku.