Hotel Falkensteiner, našli jsme ráj v Mariánských Lázních

Pozvání do lázeňského hotelu Falkensteiner Spa resortu Mariánske Lázně znělo lákavě. Jednak jsem v Mariánských Lázních delší dobu nebyl a jednak jsem neodolal vidině zrelaxovat po poměrně sportem stráveném létě. Jen pár týdnů se tohle město na západě Čech pyšní zápisem do seznamu UNESCO jako jedenácté lázeňské město na světě. A co vlastně tyto lázně v dnešní uspěchané době nabízí, na vše je tak málo času a strávit někde tři neděle je prakticky nemožné, vrtalo mi hlavou při cestě na západ Čech.

Z rodu Falkensteinerů

Falkensteiner Spa Resort Mariánske Lázně patří do skupiny stejnojmenných hotelů založených stejnojmennou jihotyrolskou rodinou, která začínala psát svůj příběh před 65. léty. Dnes je nutno říct, že rodina Falkensteinerů vybudovala velmi uznávané hotelové impérium, kde se stále vyznává spojení Welcome home. Možná i proto, že 5 z 30 jejich hotelových komplexů stojí v Jižním Tyrolsku na severu Itálie, odkud vzešli, i když dnes už vládnou z Vídně. Dnes najdeme Falkensteiner hotely v sedmi evropských státech, dva jsou u nás – v Mariánských Lázních a Praze. Zadání patrně znělo jednoduše: zákazník na prvním místě, alespoň tak na mě hotel na první dobrou zapůsobil. Přiměřeně dobová architektura, ale ne okázalá, působí komfortně a vlastně všechny pohledy, které učiníte, jsou příjemné a jaksi sladěné s hlavním účelem zdejších pobytů, totiž zrelaxovat tělo i duši.

A teď pěkně popořádku...

Uprostřed Slavkovského lesa

Tato část Mariánek je zasazena do hlubokých lesů a mariánskolázeňský tektonický zlom umožnil, aby se prameny léčivé železité vody dostaly na zemský povrch a později mohly být identifikovány jako mimořádně léčivé a zdraví prospívající. Právě procházky do okolí, které si můžete dopřávat mezi jednotlivými procedurami rozhodně doporučuji. Terén zde sice není úplně lehký, ale o to lépe a hlouběji budete nasávat zdejší čistý vzduch, kterým náležitě provětráte plíce. Mariánské Lázně nedávno dokonce zažádaly o statut klimatických lázní a provedená měření potvrdila, že právem, takže jakmile dorazíte, vězte, že každým nadechnutím dopřáváte svému tělu proceduru, která je nejen příjemná, ale také zdarma, a to za to stojí, ne?

Lázeňství na rozcestí

“Lázeňství se mění, stejně jako se mění téměř vše v našich životech a my na to museli reagovat,” uvítal mně zdejší spa manager Daniel Fajkus a vlastně aniž bych se zeptal, dává mi odpověď na moje otázky, jež jsem si kladl cestou sem. “Doba strávená v lázních se rapidně zkrátila a myslet si, že se doby měsíčních pobytů vrátí zpět, je naivní,” pokračuje Daniel. “Museli jsme v naší nabídce na tento trend pružně zareagovat a myslím, že se nám to povedlo. Během relativně krátkého pobytu, obvykle 4 - 5 dní, dokážeme našim klientů zprostředkovat nejen tradiční léčebné procedury, ale především je edukovat a motivovat ve změně jejich životního stylu. Prostřednictvím mentálního tréninku a bioenergetických cvičení pak dokáží i po odjezdu kvalitně svá těla a mysli relaxovat a návyky, jež si zde osvojí, pak mají dlouhodobý vliv na jejich zdraví, takže jejich investice je v dlouhodobém horizontu zanedbatelná.

Pět hvězdiček pro kuchaře

Samostatnou kapitolou hotelu Falkensteiner je strava, ve své práci cestuji opravdu hodně, ale gastronomický zážitek je na úrovni těch nejlepších hotelů, které jsem kdy navštívil. “Snažíme se člověka vnímat komplexně a strava je tedy nedílnou součástí naší péče, “ říká obchodní ředitelka hotelu paní Radka Ševcová“ Našim klientům doporučujeme plnou penzi, která je naprosto přesně uzpůsobena požadavkům na léčbu a relax. Den je tedy zahájen skutečně bohatou snídaní, kdy máte k dispozici jen skutečně mimořádně kvalitní potraviny od ověřených dodavatelů, které se snažíme nacházet i v blízkém okolí. Oběd je pak lehký tak, aby nenarušil probíhající procedury a večeře je pak několikachodový gastronomický zážitek, ve kterém je pamatováno i na vegany.” Vím, že nežijeme proto, abychom jedli, ale ochutnávka zdejší kuchyně vám toto tvrzení poněkud rozkolísá, skutečně stojí za to.

Spa a relax

Až se pohodlně natáhnete do teplé vany a necháte svá těla nasávat blahodárné účinky v uhličité lázni, či se necháte zahřívat rašelinovým zábalem, pocítíte nefalšované zklidnění mysli, alespoň to se při jednotlivých procedurách stávalo mě, čas se téměř zastavil, dech se zklidnil a prohloubil a tělo se dostávalo někam na hranu nirvány. V těchto chvílích si uvědomíte, jak své tělo v průběhu pracovního roku zanedbáváte a že občas jej rozmazlit není vůbec špatné.

Za dobu svého pobytu jsem si oblíbil zdejší čtyři bazény, kdy v tom největším můžete proplavat do zahrady a kochat se tak pohledem na oblohu. Voda je příjemně vyhřívána a prakticky v každém bazénu máte vířivku, která není jen v bazénu se slanou mořskou vodou, který jsem si ovšem oblíbil nejvíce. O patro níž je pak saunový svět s pravidelným programem, který jsem dosud zažíval jen v Německu a Rakousku.

Letní lázeňskou pohodu mého pobytu v Mariánských Lázních obohatil koncert čtyřčlenní kapely Jazz Fancies složenou z hudebníků z různých regionů České republiky, kterou vede známý saxofonista Milan Krajíc. Tento koncert byl součástí prvního ročníku Falkensteiner Summer Jazz festival, který nabízel na terase hotelu Falkensteiner každý pátek od 15. července do 26. srpna zajímavé jazzové vystoupení. A byl to silný zážitek.

Tak sem se budu vracet

Ať je nakonec hotel jakýkoliv, téměř vše je o lidech a tady musím již několikrát zmíněných pět hvězdiček udělit také. Personál je ochotný a odborný zároveň, což je přesně to, co při péči o své tělo chcete. Můj pobyt byl sice krátký, ale došlo na Danielova slova: odvezl jsem si jakýsi symbolický klíč k tomu, jak bych o sebe měl pečovat. Odvezl jsem si ale i jinou věc, rozhodně se sem budu vracet, protože moc lepších investic neznám.

Na závěr

Falkensteiner Spa Resort Mariánské Lázně, je zařazen už druhým rokem do elitní kategorie Premium Collection Hotels a hned při vstupu na Vás dýchne vznešenou historií 19. století, časů fin de siècle. Hotelové zázemí disponuje prvotřídními lázeňskými službami, užít si můžete pět bazénů, jeden z nich se slanou vodou. Zdejší Spa Medical Centre se rozkládá na ploše 2500 m2 a poskytuje 90 druhů léčebných a ozdravných procedur nebo balneologických programů včetně skotských střiků i postcovidových terapií v duchu hesla „Heal Restore Relax“ – Vyleč, obnov, relaxuj… Hotel má i vlastní pramen Alexandra s vysokým podílem volného oxidu uhličitého. Předností a účinků místního kraje s oblibou využíval i Karel IV., císař římský a král český. Lepší referenci už asi neseženete…

   
 
   
 
   
 
   
 
 
Daniel Fajkus, spa manažer