MEXICKÉ INSPIRACE - Vernisáž výstavy obrazů Sashi Samkové

Všechny srdečně zveme na slavnostní vernisáž výstavy v galerii Domu Chopin, která se koná v sobotu 22.6. 2024.

Autor: Sasha Samková

Sasha Šamková je malířka, terapeutka a restaurátorka historických knih. Pochází z Bratislavy, od roku 2010 žije a pracuje v Mexiku. Autorka se považuje za emotivní malířku. Každý její obraz je výsledkem jejího osobního terapeuticko-meditačního procesu. Její technika pomocí barevných skvrn vytváří konkrétní podobu v podobě objektů nebo postav. Postavy i objekty jsou viditelné i neviditelné, místy ztrácejí svou linii a splývají, rozplývají se v pozadí. Pozadí není od objektů odděleno linií, vše jako by z něj vystupovalo a nořilo se do něj. Vše je v pohybu a souvisí se vším.

„Ľudské telo je dokonalý a obdivuhodný organizmus, chrám duše“- jak poznamenává malířka Sasha. „Keď sa priblížite k môjmu obrazu farebné škvrny vás vťahujú do vnútra, neustále sa menia, konkrétna forma figúry alebo predmetov sa stáva abstraktnejšia. Z dialky ovšem nadobúda postava reálnejšiu štruktúru a formu, farebné škvrny sa začnú prelínať, zjednocovať.“

Sasha Šamková navštívila Mexiko před mnoha lety a tato země si ji získala a trvale uchvátila. Rozmanitost tváří, oblečení, nespoutaná barevnost, pestrost rituálů, zvyků, oslav a tanců. To vše se stalo a stále je základním kamenem jejího obdivu a nikdy nekončící mexické inspirace. Mexiko vyjadřuje v mnoha podobách, obrazech a dějích. Stalo se součástí jejího srdce a života.

Prodejní výstava obrazů Sashi Samkové bude otevřena do 31.7. 2024.