Nový Jičín

Město Nový Jičín leží v severovýchodní části České republiky v Moravskoslezském kraji. První písemná zpráva o městě pochází z roku 1313. Město je správní, hospodářské a kulturní centrum novojičínského regionu. Městem protéká říčka Jičínka a potok Grasmanka. Jeho polohu lze považovat za strategickou vzhledem k jejímu umístění v koridoru Moravské brány. Město Nový Jičín se vyznačuje architektonickými památkami, především čtvercovým náměstím s podloubím a historickým renesančním domem Stará pošta, Žerotínským zámkem a bohatou česko-německou historií. Historické jádro města je městskou památkovou rezervací. Roku 2001 byl vyhlášen Historickým městem roku a v roce 2015 získalo novojičínské náměstí titul "Nejkrásnější náměstí v ČR".

Obec: 
Moravskoslezský krajNový Jičín
 
00:00
Nový Jičín

Historie v kostce

Více než sedmisetletá historie města má za sebou mnohé úspěchy stejně jako pády. Nevyhnuly se mu časté požáry dokonce ani morové rány. Největšího vrcholu město dosáhlo za panování Žerotínů, především díky soukenictví a pivovarnictví, které mu přineslo nemalé bohatství a svobodu, ta však netrvala věčně. Za účast města na stavovském proticísařském povstání přichází v 17. století potrestání. Město ztrácí nabytou svobodu, kterou zpět navrací až Marie Terezie roku 1775.

A proč se městu vlastně říká Jičín? Podle pověsti je název města odvozen od jména princezny Jitky, která pobývala na starojickém panství. Druhá pověst vypráví o divokém praseti, které se ve staroslovanštině řekne „dik“, odtud zprvu Dičín, později Jičín.

K Novému Jičínu se váže mnoho poutavých pověstí a příběhů, dozvědět se o nich více můžete i díky komentovaným procházkám, pořádaných návštěvnickým centrem, stačí se jen objednat.

Tradice kloboučnictví

Výroba klobouků je s městem Nový Jičín spjatá již celá staletí. Světově proslulá značka TONAK zde působí dodnes. Město Nový Jičín připomíná svou historii a tuto kloboučnickou tradici prostřednictvím Muzea Novojičínska, p.o,, proto zavítejte do Žerotínského zámku a navštivte expozici o historii města a o vývoji kloboučnické módy.

Druhý objekt, jenž vypráví příběh o výrobě klobouků, je Návštěvnické centrum sídlící v Laudonově domě na náměstí. Zahrajete si na módního návrháře, vyrobíte si klobouček podle svých představ a navíc se skvěle pobavíte. Součástí je i stálá interaktivní expozice věnovaná proslulému generálu Laudonovi, jenž tu strávil poslední chvíle svého života.

Kultura a relax

Během roku se ve městě pořádají pravidelné jarmarky často doplněné i kulturním programem. Duben patří již tradiční akci Pálení čarodějnic, červen nabízí festival zlatavého moku Pivobraní. V rámci Novojičínského léta můžete navštívit různé koncerty, letní kino, sportovní akce či divadelní představení konaná pod širým nebem. Novojičínské léto uzavírá počátkem září tradiční Slavnost města.

Za odpočinkem můžete vyrazit do wellness centra hotelu Abácie nacházející se na okraji města ve směru na Starý Jičín. Využít můžete také místní nově restaurovaný krytý bazén nebo v létě venkovní koupaliště s multifunkčním hřištěm a řadou prolézaček. Relax jistě zajistí i poklidná procházka na oblíbené nedaleké Skalky či vzdálenější Svinec, kde se otvírají nádherné výhledy do okolí.

Kliknutím na libovolný obrázek jej otevřete v galerii zvětšený. Prohlížení pak můžete ovládat klávesnicí, myší nebo dotykem.
Masarykovo náměstí Nový Jičín, Farní chrám Nanebevzetí Panny Marie, Sousoší tančících sedláků v kravařských krojích , Žerotínský zámek - sídlo Muzea Novojičínska, p.o., Cyklostezka NJ - Hostašovice, Expozice generál Laudon v Návštěvnickém centru Nový Jičín - město klobouků, Expozice klobouků v Návštěvnickém centru Nový Jičín - město klobouků
Vydáno: Pondělí, 2. Září 2019 - 10:17

Datum: 6. 9. 2019 od 15:00 a 7. 9.2019 od 8:30

Místo konání: centrum města Nový Jičín

 

Reklama

Oblíbené trasy regionu

Jako běžkaři míváme sklon jezdit na „svoje" hory, kde známe terén a máme to tam jednoduše najeté. Obvykle jsou to místa, která obdivujeme v létě jako cyklisté či pěšáci a zajímá nás, jak se ona místa promění ve sněhovém hávu. Ale znáte to.