Klenčí

Klenčí pod Čerchovem je jednou z 11 historických obcí domažlických Chodů. Archeologické nálezy dokládají osídlení regionu od mladší doby kamenné. První písemná zmínka o obci je z roku 1325

Obec: 
Plzeňský krajKlenčí
 
00:00
Klenčí

Klenčí pod Čerchovem je jednou z 11 historických obcí domažlických Chodů. Archeologické nálezy dokládají osídlení regionu od mladší doby kamenné. První písemná zmínka o obci je z roku 1325 v privilegiu Jana Lucemburského. Leží na jedné větvi zemské stezce spojující podunají s pobaltím, po vzniku českého státu Prahu s Řeznem.

Od roku 1528 vede Klenčím jedna z prvních evropských poštovních tras a byla zde zřízena poštovní a mýtní stanice.V roce 1680 povýšil císař Leopold I obec na město s právem znaku a trhů. Klenčí bylo a je přirozeným centrem Horního Chodska. Po staletí jeho obyvatelé profitovali z polohy na významné obchodní cestě. Samozřejmě to mělo i nevýhody a Klenčí býlo postihováno požáry a pleněním v dobách válek.

Obecní prapor byl obci udělen předsedou Poslanecké sněmovny PČR v roce 1995. Střed městyse je od roku 1995 Vesnickou památkovou zónou. V roce 2006 byl obci vrácen statut městyse. 

Pamětihodnosti

  • barokní kostel Sv. Martina z roku 1746
  • fara
  • areál Staré pošty
  • pomník J. Š. Baara na Výhledech
  • muzeum J. Š. Baara
  • lidová architektura.

Významní rodáci

  • spisovatelé J. Š. Baar, J. Vrba
  • hudebník J. Jindřich
  • brigádní generál c.k. rakousko- uherské armády Fr. Beneš.
Kliknutím na libovolný obrázek jej otevřete v galerii zvětšený. Prohlížení pak můžete ovládat klávesnicí, myší nebo dotykem.
zvon-2807.jpg, rezno-0408-022.jpg, p7060021.jpg, p1010211.jpg, p1010197.jpg, p1010047.jpg, obraz008.jpg, nem-1010023.jpg, malinovka-6.jpg, klenci-108.jpg, klenci-08-013.jpg, klenci-08-009.jpg, klenci-08-0002.jpg, img_0829.jpg, img_0831.jpg, chodsko-0110.jpg, hpim0556.jpg, hpim0173.jpg, cap-kaple_0080.jpg, 3-znaky-ii.jpg

Oblíbené trasy regionu

Cyklosezóna klepe na dveře a v nižších polohách už si nikdo zimu ani moc nepamatuje. Ovšem Ti, co milují sníh a bílé stopy, moc dobře vědí, že v naší republice je pořád ještě několik míst, kde se lze běžeckému lyžování oddávat do sytosti.

Jedno z nejstudenějších míst u nás není zdaleka tak nehostinné, jako je jeho pověst. Výlet centrální Šumavou začneme na Horské Kvildě, přes Březník dorazíme k pramenu naší nejdelší řeky a pak se podíváme do míst, kde se natáčel film Král Šumavy.

Plzeň, město, kde je kolo doma

Plzeň. Když vyslovíme tento název, napadne nás automaticky nějaký přídomek. Ten nejčastější je pravděpodobně „město piva“, ale také například „město čtyř řek“ není úplně neznámý. My se osmělíme a střelíme: „ Plzeň, město, kde je kolo doma“.

Severní Plzeňsko netradičně

Pokud vyslovíme Severní Plzeňsko, pak mnohé pouze napadne, že to bude oblast někde na severu od Plzně. Pravda, není to turisticky příliš známá oblast, najdete zde však mnoho skvostů s krásnou a různorodou krajinou. Místa jako např.

Kašperské Hory

Kašperské Hory (něm. Bergreichenstein) leží v okrese Klatovy, částečně zasahují do CHKO Šumava a částečně do přírodních rezervací Nebe a Amálino údolí. Navzdory faktu, že zde žije zhruba 1500 obyvatel, nabízí město až nečekaně mnoho atrakcí.

Manětínsko – krajem černočerných nocí a soch rozesetých do krajiny plné borůvek

Manětínsko, to je bohem zapomenutý kraj. Krajina panenská, avšak obhospodařovaná generacemi našich předků. Krajina, jejíž atributy by mohly být ticho, klid, čistota, ztracenost.

Hracholusky

Asi nejkrásnější přehrada západních Čech nenabízí jen koupání a opalování. Projížďka v jejím okolí může být možná mnohem zajímavější. Náš výlet začneme třicet kilometrů západně od Plzně, kde stojí už od 12. století hornické město Stříbro.

Ze Spáleného Poříčí do brdských lesů a zpět

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou do míst, které jsou v letošním roce obzvláště vyhledávané, protože jsou po mnoha letech opět volně přístupné a tudíž nové, neprobádané, tajemné a turistikou zatím nepříliš dotčené. Podíváme se na západní okraj nově otevřené CHKO Brdy.

Horšovský Týn

Cestou z Plzně na Domažlice, na březích Radbuzy se rozkládá nevelké, ale i přes svou ,,velikost“ celkem zajímavé městečko. Tou nejnápadnější památkou je asi místní hrad či zámek, ale tím to tady rozhodně nekončí. Naopak tady naše dnešní Cyklotoulky teprve začínají.

Rabštejn nad Střelou

Uprostřed  lesů, stranou hlavních cest, na hranici čtyř krajů: Plzeňského, Karlovarského, Středočeského a Ústeckého.