Mirošov

Město Mirošov leží v západní části Brd, 10 km jižně od Rokycan v zalesněné krajině. Prvé zmínky o Mirošovu spadají do přelomu 12. a 13. století.

Obec: 
Plzeňský krajMirošov
 
00:00
Mirošov

Doba založení Mirošova není známá. Pravděpodobně se tak stalo již ve 12. století, možná ale, že až v roce následujícím. Původně se Mirošov zřejmě jmenoval „Mirošuóv dvuór“ a zřejmě se jednalo o nevelký dvůr jakéhosi vladyky Miroše či Mireše, dnes již neznámého. První záznam o Mirošově pochází z r. 1366. Ronšperk Dobrohost vystavěl v Mirošově dvorec, jenž stával kdesi pod hrází dnešního Lorského, čili Dvoreckého rybníka. Nástup Františka Diviše Vratislava z Mitrovice, rytíře povýšeného do panského stavu v r. 1657 znamenal první skutečně velký hospodářský vzestup mirošovského panství a zvýšení významu Mirošova. V roce 1675 přestavěl a zvelebil tehdy ruinu gotického kostelíka sv. Jakuba Většího v Chylicích, kde je také pochován. Ve zdi kostela lze spatřit zabudovaný jeho náhrobní kámen. Jeho syn Adam František v roce 1693 v Mirošově vystavěl kapli sv. Josefa, která byla později přestavěna na kostel sv. Josefa. Jeho syn Jan asi v roce 1719 započal se stavbou mirošovského zámku podle projektu Jakuba Augustona ml. Po roce 1989 se mirošovský zámek a statek vrátily restitucí Haně Ludikarové, dceři Dr. Feierabenda, jež zámek pod vedením svého syna Phillipa Ludikara pečlivě rekonstruuje. Kontakt:

Městský úřad Mirošovnám. Míru 53 338 43 Mirošovtel./fax: +420 371 782 811e-mail: mu@mirosov.czwww.mirosov.cz

Kliknutím na libovolný obrázek jej otevřete v galerii zvětšený. Prohlížení pak můžete ovládat klávesnicí, myší nebo dotykem.
zamek-mirosov2.jpg, zamek-mirosov-brana.jpg, skola0310-008.jpg, pieta-zima.jpg, mirosov-2007-061.jpg, mestsky-urad-mirosov.jpg, letecky-pohled-na-mirosov.jpg, kostel-sv.-josefa.jpg, kostel-sv.-jakuba.jpg, domov-harmonie-mirosov.jpg

Reklama

Oblíbené trasy regionu

Jedno z nejstudenějších míst u nás není zdaleka tak nehostinné, jako je jeho pověst. Výlet centrální Šumavou začneme na Horské Kvildě, přes Březník dorazíme k pramenu naší nejdelší řeky a pak se podíváme do míst, kde se natáčel film Král Šumavy.

Dnešní Běžkotoulky nás zavedou několik kilometrů za hranice České republiky, ale ničeho se nebojte i tady je krásná příroda, skvěle protažená stopa a na státní příslušnost tu nikdo nekouká.

Kašperské Hory

Kašperské Hory (něm. Bergreichenstein) leží v okrese Klatovy, částečně zasahují do CHKO Šumava a částečně do přírodních rezervací Nebe a Amálino údolí. Navzdory faktu, že zde žije zhruba 1500 obyvatel, nabízí město až nečekaně mnoho atrakcí.

Manětínsko – krajem černočerných nocí a soch rozesetých do krajiny plné borůvek

Manětínsko, to je bohem zapomenutý kraj. Krajina panenská, avšak obhospodařovaná generacemi našich předků. Krajina, jejíž atributy by mohly být ticho, klid, čistota, ztracenost.

Hracholusky

Asi nejkrásnější přehrada západních Čech nenabízí jen koupání a opalování. Projížďka v jejím okolí může být možná mnohem zajímavější. Náš výlet začneme třicet kilometrů západně od Plzně, kde stojí už od 12. století hornické město Stříbro.