Mýto

Široké údolí, protékané dle mapy Holoubeckým potokem , jemuž ovšem roduvěrní Mýťáci neřeknou jinak než “Strouha”

Obec: 
Plzeňský krajMýto
 
00:00
Mýto

Široké údolí, protékané dle mapy Holoubeckým potokem , jemuž ovšem roduvěrní Mýťáci neřeknou jinak než “Strouha”, uzavřené na severu návrším Sv. Vojtěcha a z jihu hřbetem pohoří táhnoucím se mezi Mýtem a Strašicemi až k Rokycanům, kde vyčnívá z roviny je obklopující, charakteristickým tvarem nezaměnitelný, bájemi opředený a horolezci využívaný vrchol Žďáru, tvoří otevřenou dlaň, v níž se uložilo Mýto. Počátky osídlení se ztrácí v dávnověku, první písemná zpráva z roku 1296 se zmiňuje o mýtském faráři, takže v té době tu již byl kostel a osada kol. Mýto těžilo ze své polohy na významné zemské komunikaci a i jméno má s ní spojené. Na zmíněném potoce v 16. století vznikla soustava rybníků sahající až do Rokycan. Energie v nich akumulovaná sloužila k pohonu tehdy vznikajících hamrů, zakládajících zdejší železářskou tradici. První rybník této kaskády, Štěpánský, ležící na území Mýta a založený patrně Štěpánkem Netolickým, sloužil jako zásobárna vody pro celou kaskádu, čemuž odpovídá jeho úctyhodná velikost – 52 ha. Dnešní využití, kromě produkce ryb, je i rekreační. Surfing, jachting a koupání. Mýto vám neposkytne pouze vodní radovánky. Toulání v okolních hlubokých lesích zpestřené sběrem hub či borůvek, je-li jejich sezóna, přináší očistu těla i duše. Horolezci najdou v lesích vhodné skalky, některé z nich s vyznačenými trasami a zaskobované. V případě nepříznivého počasí mohou holdovat své vášni na umělých stěnách v bývalé sladovně, kde je i možné vyplavit přebývajíci adrenalin v paintboolové střelnici. Bikeři jistě ocení síť cest a cestiček vetkanou do okolních lesů. Bohužel nedostatek místa nedovoluje rozepsat se o dalších důvodech, proč Mýto navštívit. Je tudíž na Vás, abyste je dohledali sami. A možná, že právě dík tomu vynaloženému úsilí budou působivější a trvalejší v paměti. Dostanete se sem jednoduše. Železnicí či dálnicí snadno zapamatovatelným sjezdem Exit 50. Přespání a jídlo pro Vás se tu také najde.

Kliknutím na libovolný obrázek jej otevřete v galerii zvětšený. Prohlížení pak můžete ovládat klávesnicí, myší nebo dotykem.
myto_105.jpg, myto_207.jpg, myto_206.jpg, myto_205.jpg, myto_204.jpg, myto_203.jpg, myto_202.jpg, myto_201.jpg, myto_200.jpg, myto_104.jpg, myto_103.jpg, myto_102.jpg, myto_101.jpg, myto_100.jpg, imgx_20070929_09884.jpg, dscf0089.jpg, crw_3407-01.jpg, crw_3386-01.jpg

Oblíbené trasy regionu

Cyklosezóna klepe na dveře a v nižších polohách už si nikdo zimu ani moc nepamatuje. Ovšem Ti, co milují sníh a bílé stopy, moc dobře vědí, že v naší republice je pořád ještě několik míst, kde se lze běžeckému lyžování oddávat do sytosti.

Jedno z nejstudenějších míst u nás není zdaleka tak nehostinné, jako je jeho pověst. Výlet centrální Šumavou začneme na Horské Kvildě, přes Březník dorazíme k pramenu naší nejdelší řeky a pak se podíváme do míst, kde se natáčel film Král Šumavy.

Plzeň, město, kde je kolo doma

Plzeň. Když vyslovíme tento název, napadne nás automaticky nějaký přídomek. Ten nejčastější je pravděpodobně „město piva“, ale také například „město čtyř řek“ není úplně neznámý. My se osmělíme a střelíme: „ Plzeň, město, kde je kolo doma“.

Severní Plzeňsko netradičně

Pokud vyslovíme Severní Plzeňsko, pak mnohé pouze napadne, že to bude oblast někde na severu od Plzně. Pravda, není to turisticky příliš známá oblast, najdete zde však mnoho skvostů s krásnou a různorodou krajinou. Místa jako např.

Kašperské Hory

Kašperské Hory (něm. Bergreichenstein) leží v okrese Klatovy, částečně zasahují do CHKO Šumava a částečně do přírodních rezervací Nebe a Amálino údolí. Navzdory faktu, že zde žije zhruba 1500 obyvatel, nabízí město až nečekaně mnoho atrakcí.

Manětínsko – krajem černočerných nocí a soch rozesetých do krajiny plné borůvek

Manětínsko, to je bohem zapomenutý kraj. Krajina panenská, avšak obhospodařovaná generacemi našich předků. Krajina, jejíž atributy by mohly být ticho, klid, čistota, ztracenost.

Hracholusky

Asi nejkrásnější přehrada západních Čech nenabízí jen koupání a opalování. Projížďka v jejím okolí může být možná mnohem zajímavější. Náš výlet začneme třicet kilometrů západně od Plzně, kde stojí už od 12. století hornické město Stříbro.

Ze Spáleného Poříčí do brdských lesů a zpět

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou do míst, které jsou v letošním roce obzvláště vyhledávané, protože jsou po mnoha letech opět volně přístupné a tudíž nové, neprobádané, tajemné a turistikou zatím nepříliš dotčené. Podíváme se na západní okraj nově otevřené CHKO Brdy.

Horšovský Týn

Cestou z Plzně na Domažlice, na březích Radbuzy se rozkládá nevelké, ale i přes svou ,,velikost“ celkem zajímavé městečko. Tou nejnápadnější památkou je asi místní hrad či zámek, ale tím to tady rozhodně nekončí. Naopak tady naše dnešní Cyklotoulky teprve začínají.

Rabštejn nad Střelou

Uprostřed  lesů, stranou hlavních cest, na hranici čtyř krajů: Plzeňského, Karlovarského, Středočeského a Ústeckého.