Kadaň

Nejkrásnější město Čech a Moravy roku 2009, 2010, 2011 a 2012 - KRÁLOVSKÁ KADAŇ

Obec: 
Ústecký krajKadaň
 
00:00
Kadaň

Toto malebné město, které se prostírá na místě pravěkého sídliště u někdejšího brodu přes Ohři. Jedno z nejkrásnějších měst Vám nabídne milé, moderní a příjemné prostředí, které Vás jistě překvapí. Ne nadarmo toto krásné město získalo 1. místo v soutěži „O nejkrásnější město a obec Čech a Moravy 2009, 2010, 2011 a 2012“ na webovém portálu czregion.

Královské město Kadaň má bohatou historii. Osídlení dnešního území Kadaně sahá do velmi dávné minulosti. Archeologické nálezy dosvědčují, že první člověk se zde usadil asi před šestnácti tisíci lety. Město leží na úpatí Krušných hor, na levém břehu Ohře. Právě Ohře hrála důležitou roli při osidlování. Ve 4. století před Kristem přišly keltské kmeny a přinesly laténskou kulturu. Legenda praví, že to byli právě Keltové, kteří ve  zdejší kotlině založili první sídlo nesoucí název Kadaň. V 6. století přicházejí do Poohří Slované. Kolem roku 1259 byla Kadaň králem Přemyslem Otakarem II. povýšena na svobodné královské město. K dalšímu rozkvětu města dochází za vlády Karla IV. Ten městu udělil právo úplné samosprávy a právo konání trhu na den Povýšení sv. Kříže. K poctě Karla IV. se koná poslední sobotu v srpnu každý rok Císařský den. Význam Kadaně jako královského města se značně zvýšil za vlády Jiřího z Poděbrad, kdy došlo také k význačné přestavbě opevnění. Městské gotické opevnění Kadaně je dnes nejzachovalejší a nejdelší České republice. Historické jádro města Kadaně bylo v roce 1978 prohlášeno městskou památkovou rezervací. Do města vedly celkem čtyři brány, z nichž se zachovala brána západní Mikulovická ( je také známá pod názvem Svatá ) a Žatecký barbakán. Po roce 1989 se město začalo věnovat především městské památkové rezervaci. Proběhla rekonstrukce radnice a řady významných památek, např. kostela Povýšení sv. Kříže a  kostela Stětí sv. Jana Křtitele. Kadaň byla vyhlášena v roce 1996 Ministerstvem kultury ČR za „Město roku 1995 „. Tuto cenu město získalo za nejlepší přípravu a realizaci programu „Regenerace městské památkové rezervace„.

Dnešní tvář historického městského jádra zdobí nebývalé množství nádherných měšťanských domů, církevních staveb i zbytků středověkého opevnění. Nejcennější památkou v Kadani je bezesporu bývalý klášter františkánů z roku 1473, využívaný dnes jako městské muzeum s nejstaršími sklípkovými klenbami a s kostelem Čtrnácti sv. Pomocníků. Františkánský klášter je od roku 1995 národní kulturní památkou.

Bližší informace:

Turistické informační centrum KadaňJana Švermy 7, 432 01 KadaňTel., fax: 474 319 550, +420 725 763 497www.mesto-kadan.cze-mail: infocentrum@mesto-kadan.czFacebook: www.fb.com/TICKadanInstagram: @discover_kadan

Srdečně Vás zveme na návštěvu:

Radnice

Dochovaná radniční věž je vysoká 53,7 m. Vrchol věže je korunován ochozem s osmibokou až do vrcholu vyzděnou helmou, posázenou na stranách kraby – což jsou gotické ozdobné prvky. V helmici měl obydlí hlásný. Kadaňskou radniční věž vystavěl kameník Petr Hündt, který se na věž kamenicky podepsal soškou psa. V roce 2006 byl na sošce proveden restaurátorský průzkum, kterým se prokázalo, že tato soška psa sloužila také jako chrlič odvádějící dešťovou vodu z ochozu věže. Odlitek této sochy můžete vidět při prohlídce městského muzea ve františkánském klášteře.

Na ochozu radniční věže budou k vidění na měděných deskách výhledová panoramata, která budou rozmístěna na všechny světové strany.Více informací o výstupu na ochoz radniční věže na: www.klaster-kadan.cz, www.muzeum-kadan.cz

Městské muzeum ve Františkánském klášteře

www.muzeumkadan.cz

Nejvýznanější památkou je bezesporu Františkánský klášter s kostelem Čtrnácti sv. Pomocníků , který byl v roce 1995  pro svou historickou hodnotu zařazen Ministerstvem kultury České republiky mezi Národní kulturní památky. Františkánský klášter slouží návštěvníkům jako Městské muzeum. Stálé expozice MMK jsou umístěny v někdejším františkánském klášteře Čtrnácti svatých Pomocníků na západním konci města Kadaně a jsou rozděleny celkem do tří různých okruhů.

Stálé expozice:

 • I. okruh (od roku 1999) - Gotické a barokní sklepy kláštera
  • Přehled mineralogických zajímavostí a nerostných surovin Kadaňska i ukázky zkamenělých rostlin a živočichů z regionu.
  • Zmapování těžby a zpracování surovin (kamene, keramiky, kovů a skla) od doby kamenné po vrcholný středověk.
 • II. okruh (od roku 2004) - Kostel a historické prostory přízemí kláštera
  • Doplňková instalace exponátů a obrazově-textového materiálu s ohledem na dané základní téma „život v klášteře“.
  • Pozornost vůči kultu Čtrnácti svatých Pomocníků a také k bohoslužebné praxi katolické církve
 • III. okruh (od roku 2005) - 1. patro kláštera
  • Pohledy do minulosti Kadaně řečí archeologických nálezů, archivních dokumentů, uměleckořemeslných artefaktů a historických i novodobých modelů klíčových lokalit a budov
  • V noviciátu kláštera má sídlo ZUŠ Kadaň.

Rozhledna

Objekt rozhledny se nachází na vrcholu Svatého kopce nad městem Kadaní v nadmořské výšce 390 m n.m.

Z původní rozhledny zůstal dochován kamenný sokl, vstupní schodiště a betonové sloupy.

Katova ulička – Nejužší ulice v České republice

Délka Katovy uličky je 51 metrů, šířka v neužším místě 66,1 cm.

Je registrována jako část Sokolovské ulice agenturou Dobrý den v Pelhřimově jako nejužší ulice v ČR.

Kulturní tipy:

 • 25. února 2017 - MASOPUST - postava dobrého vojáka Josefa Švejka Vás provede celým dnem od samotného průvodu masek až po připravený program ve františkánském klášteře.
 • 3. června 2017 – NAROZENINY MAXIPSA FÍKA - Oslava narozenin Maxipsa Fíka je velikým dětským festivalem na Nábřeží maxipsa Fíka v Kadani. Oslavy jsou inspirovány mnoha dobrodružstvími Maxipsa Fíka .
 • 17. června 2017 - Kromě ochutnávky piv a konzumace pochutin si návštěvníci mohou vybrat i z kulturní nabídky.
 • 24.června 2017 - VYSMÁTÉ LÉTO-rockový festival. Více informací na www.rockfest.cz
 • 26. srpna 2017 – CÍSAŘSKÝ DEN – nejvýznamnější kulturní akcí města je Císařský den,kterým si Kadaň připomíná slavný příjezd císaře Karla IV. z roku 1367 a 1374. Historickou část města ovládnou dobová řemesla, kejklíři, trhovci, stylová hudba i pouliční divadlo. Oslavy zakončí velkolepý noční program s ohňostrojem.
 • 9. - 10. září 2017 - EHD - Dny evropského dědictví- Po oba dny jsou otevřeny tyto památky: Radniční věž, galerie Josefa Lieslera, kostel Povýšení sv. Kříže, kostel Stětí sv. jana Křtitele, Růžencová kaple, Mikulovická brána, Františkánský klášter a jiné.
 • 23. září 2017 – SVATOVÁCLAVSKÉ VINOBRANÍ - Tato slavnost je zahájena bohoslužbou v kostele Františkánského kláštera. Na mši naváže otevírání "Hory" ve Svatováclavské vinici. Návštěvníci si mohou prohlédnout výstavu zaměřenou na vinařství na kadaňsku, celý areál zahrad a průběh zpracování hroznů - mletí, odzrnění, rmutování a lisování a mohou ochutnat letošní burčák, čerstvý vinný mošt a víno.
 • 2. prosince 2017 - Adventní trhy s vánoční tématikou zakončuje slavnostní rozsvěcení vánočního stromu, který hraje každou celou hodinu jednu melodii. Od slavnostního rozsvěcení stromu až po Tři krále si lidé mohou poslechnout až 300 melodií. Vánoční strom zdobí 36 řetězů složených z 11.700 světel. Před vánočním stromem je umístěno 13 malých stromečků, které zdobí děti z mateřských  i základních škol v Kadani.
Kliknutím na libovolný obrázek jej otevřete v galerii zvětšený. Prohlížení pak můžete ovládat klávesnicí, myší nebo dotykem.
steti1.jpg, rozhledna.jpg, povyseni1.jpg, logo-mesta-barva.jpg, , , , , ,
Vydáno: Pondělí, 30. Leden 2017 - 16:19

Svatováclavské vinobraní Kadaň - v areálu františkánského kláštera. Začátek v 10.00 hodin, vstupné 30,- Kč

Vydáno: Středa, 3. Únor 2016 - 14:27

Vysmáté léto 24.června 2017 od 10:00 hodin

Vydáno: Středa, 3. Únor 2016 - 14:03

Pivní slavnosti 17. června 2017 od 10:00 hodin

Vydáno: Čtvrtek, 23. Říjen 2014 - 12:18

Narozeniny Maxipsa Fíka 3. června 2017 od 13:00 hodin

Vydáno: Čtvrtek, 23. Říjen 2014 - 12:16

Vstupné: ZDARMA

Reklama

Oblíbené trasy regionu

Šluknov

Dnešní Cyklotoulky nám ukážou cestu z nejsevernějšího města naší republiky do Národního parku Česko Saské Švýcarsko a představí nám Šluknovský výběžek tak, jak ho většina z nás nezná.

Benešov nad Ploučnicí

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou do Ústeckého kraje, který je pro cyklisty z jiných částí země asi oblastí víceméně neprobádanou a to je…. škoda. Nebo spíš výzva? Tam, kde jsem byl, je o cyklisty skvěle postaráno a navíc je i na co koukat, takže neváhejte.

Klíny - za kouzlem Krušných hor

Dnes navštívíme lokalitu, ve které můžete své zdraví otužovat v zimě i v létě, v době, kdy na zemi leží metrové závěje i ve 30ti stupňových vedrech.

Lázně Mšené

Nepatří sice mezi naše největší lázně, ale můžou jim konkurovat jinak. Třeba polohou, jsou rozhodně nejblíže položenými lázněmi od Prahy. Nebo nabídkou, k léčení nevyužívají jen vlastní slatinu, ale i pohyb, k lázeňství přidávají třeba nordic walking nebo cyklistiku.

Moldava

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou vysoko na sever, až na samotnou hranici s Německem. Do kraje, který je tak trochu bohem zapomenutý a zatím spíše neobjevený, ale o to zajímavější je právě pro turisty. Jsou tu věci, které už jinde nepotkáte. Nevěříte? Tak hurá na Moldavu.