Švestková dráha

Švestková dráha je malebná lokálka v severních Čechách spojující Litoměřice horní nádraží, Lovosice a Most. Její historie sahá do roku 1898, kdy vyjel na trať první vlak. Přes více než stoletou existenci má dráha svým uživatelům co nabídnout – velké množství památek v blízkém okolí a nezapomenutelnou krajinu Českého středohoří, příznivou jak pro pěší, tak i cyklistickou turistiku.

Obec: 
Ústecký krajŠvestková dráha
 
00:00
Švestková dráha

Doplnění dílu Cyklotoulky.cz vysílaného dne 19.8.2023 na ČT2

Jednou ze zastávek na trati Švestkové dráhy je obec Třebívlice. Nachází se necelou půlhodinku jízdy vlakem na Švestkové dráze ze směru Most – Litoměřice h.n., na jihozápadě zhruba 13km od Lovosic na rozhraní tří okresů. Musíme upozornit, že třebívlické nádraží, které získalo ocenění 2. nejkrásnější nádraží v ČR, je ve vlastnictví AŽD Praha s.r.o., provozovatele Švestkové dráhy !!!

Na místě bývalé Dolní tvrze z 15.století stojí zámek několikrát různými majiteli přebudovaný do stávajícího klasicistního slohu. Za zmínku stojí, že jednou z posledních majitelek zámku byla i Ulrika von Levetzow, která byla známá svým vztahem s Johanem Wolfgangem Goethem. V současné době využívá zámek místní základní škola, nicméně rozsáhlý park v anglickém stylu je volně přístupný. Zde naleznete také pavilon s muzeem Ulriky von Levetzow. Jen si předem zkontrolujte, zda je expozice otevřená! Dozvíte se tam mnoho o romantickém příběhu lásky mladičké 17-leté Ulriky a starého zralého 72-letého Goetheho.

Putování na kole podél Švestkové dráhy jsme zahájili ve vinařství Johann W. Zdejší vinařství se zaměřuje zejména na výrobu bílých vín s neobvyklým zráním v dubových sudech. Areál sice působí dojmem zrekonstruovaného zámku, nicméně vyrostl před několika lety na zelené louce. Můžete si také zamluvit prohlídku spojenou s degustací. Také se zde pravidelně konají různé hudební produkce, o nichž se můžete informovat na jejich webu johannw.com.

Následoval přesun do Třebenic na kole podél trati směrem na Dlažkovice se 2 polními přejezdy, jež protínají trať Švestková dráha. Nelze si nevšimnout krásných výhledů na hrad Hazmburk (www.hrad-hazmburk.cz/cs). Třebenice leží v centru Českého středohoří s pozoruhodnými vrchy, jež jsou pozůstatky dávných sopečných aktivit. Střeží ji dva hrady, ze severu zřícenina hradu Košťálov a z jihu hrad Hazmburk. Bezpochyby lákavou zastávkou jsou místní čokolaterie a hlavně Muzeum českého granátu (www.mesto-trebenice.cz/muzeum-českého-granátu). 

Z Třebenic pokračujeme prudkým stoupáním dále na zříceninu hradu a zámek Skalka (www.obec-vlastislav.cz/zamek-skalka/) v katastru obce Vlastislav, odkud máme skvělé výhledy na okolní mimořádně atraktivní hrady Hazmburk, Košťálov, Oltářík a Ostrý.

My jsme se rozhodli pro výšlap ke zřícenině hradu Košťálov (www.hrady.cz/hrad-kostalov-jencice), která se nachází na téměř 500m vysokém vrchu Košťál a patří k nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším místům Českého středohoří. K úpatí kopce lze dojet i autem, my jsme zvolili výšlap po červené a byli odměněni krásnými výhledy na celé České středohoří a pochopitelně na trať Švestkové dráhy.

Z Košťálova jsme sjeli asi 10km do Kocourova, kde můžeme k občerstvení vřele doporučit místní hospůdku s penzionem (www.kocourov.cz), z jejíž letní terasy se nám otevřel dechberoucí výhled na České středohoří.

Po občerstvení jsme cca po 15km dorazili na vlakovou zastávku do Čížkovic, kde jsme rádi naložili kola do vlaku a svezli se klimatizovaným RegioSprinterem do Litoměřic horního nádraží. Ve vlacích Švestkové dráhy jsou dle sezóny nabízeny nápoje, které jsme s povděkem přijali.

Tak na viděnou na Švestkové dráze!!! 

Penzion Johann W
Adresa:
Semečská 18, 411 15 Třebívlice

nádraží Třebívlice 

hrad Hazmburk

Muzeum českého granátu v Třebenicích

hrad Košťálov

Kocourov restaurace a penzion

Čížkovice zastávka

Kliknutím na libovolný obrázek jej otevřete v galerii zvětšený. Prohlížení pak můžete ovládat klávesnicí, myší nebo dotykem.
Nádraží Třebívlice, Vánoční RegioSprinter
Vydáno: Pondělí, 21. Srpen 2023 - 8:05

Zveme vás na Hudební festival Švestkové dráhy a Třebívlické vinobraní, které se uskuteční v sobotu 9.

Oblíbené trasy regionu

Klášterec nad Ohří

Vodní plocha a červený zámek odrážející se v její hladině. Nenechte se zmýlit, i tato představa může mít několik reálných předobrazů. Dnešní Cyklotoulky Vás zavedou nikoli do jihočeské Lhoty, ale do Klášterce nad Ohří.

Šluknov

Dnešní Cyklotoulky nám ukážou cestu z nejsevernějšího města naší republiky do Národního parku Česko Saské Švýcarsko a představí nám Šluknovský výběžek tak, jak ho většina z nás nezná.

Benešov nad Ploučnicí

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou do Ústeckého kraje, který je pro cyklisty z jiných částí země asi oblastí víceméně neprobádanou a to je…. škoda. Nebo spíš výzva? Tam, kde jsem byl, je o cyklisty skvěle postaráno a navíc je i na co koukat, takže neváhejte.

Klíny - za kouzlem Krušných hor

Dnes navštívíme lokalitu, ve které můžete své zdraví otužovat v zimě i v létě, v době, kdy na zemi leží metrové závěje i ve 30ti stupňových vedrech.

Lázně Mšené

Nepatří sice mezi naše největší lázně, ale můžou jim konkurovat jinak. Třeba polohou, jsou rozhodně nejblíže položenými lázněmi od Prahy. Nebo nabídkou, k léčení nevyužívají jen vlastní slatinu, ale i pohyb, k lázeňství přidávají třeba nordic walking nebo cyklistiku.

Moldava

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou vysoko na sever, až na samotnou hranici s Německem. Do kraje, který je tak trochu bohem zapomenutý a zatím spíše neobjevený, ale o to zajímavější je právě pro turisty. Jsou tu věci, které už jinde nepotkáte. Nevěříte? Tak hurá na Moldavu.

 

Krupka

Existuje určitě mnoho míst, kam by se většina lidí na výlet nevypravila, protože by tam nic zajímavého nečekala. Ale jak už to bývá, co dělá většina, nemusí být vždy správné. Dnešní Cyklotoulky vám jedno z takto přehlížených míst představí, je jím severočeská Krupka.