Čáslav

Čáslav

Tento výlet není příliš o kopcích, i když jeden si nakonec stejně vyšlápneme. Není ani o přírodních památkách, i když se projedeme zajímavou krajinou. Ale prohlédneme si zajímavé historické město, krásný a pohádkový zámek a při troše štěstí uvidíme i něco z nejmodernější vojenské techniky.

Trocha historie

Královské město Čáslav, které v letošním roce slaví 750 let od svého založení, vzniklo za vlády Přemysla Otakara II, což je dodnes poznat na gotickém půdorysu náměstí, které ovšem spoluvytvářejí měšťanské domy s prvky baroka, renesance i secese. Náměstí zdobí i několik soch, mezi kterými vyniká barokní mariánský sloup a socha Jana Žižky. Opravdovou dominantou Čáslavi je však kostel sv. Petra a Pavla, který stojí jen pár desítek metrů od radnice na Kostelním náměstí. Právě v tomto kostele byly objeveny ostatky Jana Žižky z Trocnova, které může návštěvník dnes spatřit na místní radnici. 

Nedaleko Schořova stojí barokní kaplička, od které je nádherný výhled na Polabí a Železné hory

Od Železných hor ke Kutné Hoře

Další architektonickou pozoruhodností Čáslavi jsou zdejší hradby, které se řadí mezi nejstarší, ale zároveň nejzachovalejší u nás. Nejkrásnější pohled na ně je z břehu Podměstského rybníka. A když už jsme u těch výhledů, tak nesmíme pominout návštěvu věže kostela sv. Petra a Pavla, která se tyčí vysoko nad Čáslaví a ze které si můžeme prohlédnout celé Polabí až k Železným horám na severovýchodě, Tisou skálu na jihu nebo Kutnou Horu na západě.

Bujná vegetace vrcholu Tisé skály neumožňuje bůhví jaký výhled

Vzhůru na vrchol

Z Čáslavi vyrazíme na jih přes Tupadly, Schořov  cyklistickou trasou č. 0117 k Tisé skále. Po cestě stojí za pozornost hostinec v Tupadlech, který vznikl přestavbou kostela a nedaleko Schořova stojící barokní kaplička, od které je nádherný výhled na Polabí a Železné hory. Samotná Tisá skála je se svou nadmořskou výškou 392 m jednoznačně nejvyšším bodem široko daleko, bohužel bujná vegetace na jejím vrcholu neumožňuje bůhví jaký výhled, ale její zdolání jako nejvyššího kopce v Polabí je víceméně povinností, navíc je to jediná přírodní zajímavost na našich dnešních Cyklotoulkách a v jejím okolí je i naučná stezka.

Vesnice roku, sbírka velocipédů a zámek

Po zdolání dnešního geografického vrcholu pokračujeme přes zajímavou a hezkou vesničku Bratčice. Obec byla v minulosti oceněna i titulem Vesnice roku, Hostovlice, které jsou pro změnu zajímavé tím, že v nich žije jistý inženýr Uhlíř, který je majitelem sbírky starých, krásných velocipédů, až do Žlebů, které jsou vrcholem dnešních Cyklotoulek pro změnu z hlediska historicko-architektonického. Stojí tu totiž překrásný, skoro až pohádkový zámek.

Právě tady natáčel Jan Svěrák svůj poslední film, pohádku Tři bratři

Místo vhodné pro filmaře

Zámek má bohatou a dlouhou historii. Nejdříve tu stál gotický hrad pocházející ze 13. století, ten byl ve století patnáctém zničen husity a na jeho troskách vznikl renesanční zámek přebudovaný později v duchu baroka až do dnešní romantické podoby. Přímo na zámku je jedna z největších sbírek starožitností, dovezených s celé Evropy, u nás. Nachází se tu kolekce chladných i palných zbraní, předměty ze skla, porcelánu i keramiky, stovky obrazů, textilií…I díky tomu na návštěvníka dýchne neopakovatelná atmosféra, které si všimli i filmaři. Právě tady natáčel Jan Svěrák svůj poslední film, pohádku Tři bratři, která právě míří do kin. V hlavních rolích se představí Vojta Dyk a Tomáš Klus.

K zámku Žleby patří i nádherná obora

Všichni dobří rodáci

Pokračujeme přes  Filipov, i tady stojí zajímavý zámek, zpátky do Čáslavi, která je přirozeným centrem oblasti pod Železnými horami a někteří její rodáci patří k těm nejvýznamnějším Čechům.  Celý sportovní život zde prožila například Jarmila Kratochvílová (pochází z Golčova Jeníkova), která je už několik desetiletí držitelkou světového rekordu v běhu na 400 m. Kdo chce, může si prohlédnout zdejší atletický stadion, kde naše rekordmanka začínala. Dalším z významných rodáků je držitel několika filmových Oskarů a dnes náš bezpochyby nejznámější umělec – Miloš Forman. A v neposlední řadě můžete právě tady spatřit a hlavně slyšet naši nejsofistikovanější zbraň, v Čáslavi má svou domovskou základnu naše letka Gripenů.

Shrnutí trasy: 
Délka trasy: 
27 km
Čas jízdy: 
2 h
Nastoupáno: 
230 m
Náročnost: 
velmi lehká
Tip na ubytování: 
Penzion a restaurace v Pivovaru Čáslav
Tip na stravování: 
Restaurace Na kuchyňce
Doporučené kolo: 
silniční
trekingové
Cesty: 
asfaltové
Region: 
Středočeský kraj