Kadaň

Kadaň

Lajtmotivem dnešního putování bude řeka, jež sice pramení v Německu, ale nás dnes zavede hned k  několika (nejen) českým nej.

Loga často nepublikujeme, ale tohle je docela hezké
Z Kadaně vyrážím podél Ohře takže nelze zabloudit

Kadaň - 10.00

Kadaň, město ležící na úpatí Krušných a Doupovských hor není asi synonymem pro město plné historických památek, ale i navzdory tomu jich je tu nepřeberně. Jen namátkou: na pěkně zrekonstruovaném náměstíčku, plném měšťanských domů různých stylů či církevních staveb stojí gotická radniční věž vysoká 53,7 m. Kousek od ní se tyčí sloup nejsvětější trojice a opodál barokní městská kašna, dříve nazývaná Šlikovský rybník. Je tu i hrad, i když asi nejvýznamnější památkou Kadaně je Františkánský klášter Čtrnácti svatých Pomocníků, který je od roku 1995 národní kulturní památkou a Kadaň usiluje o to, aby byl klášter zapsán do seznamu kulturního dědictví UNESCO. Pak je tu i několik raritek, například: nejužší ulička v ČR - Katova ulička s nejužším bodem 66,1 cm. Podél Ohře se vine Nábřeží Maxipsa Fíka, kde je k vidění replika hodinového stroje Staroměstského orloje, kterou vytvořil umělecký kovář Karel Meloun. Zvětšený hodinový stroj v poměru 2 : 1 je obdivovatelům pražského originálu skrytý, ale v Kadani si ho můžete detailně prohlédnout. Jedním z nejslavnějších rodáků je totiž Mikuláš z Kadaně, který v r. 1410 sestavil podle výpočtů Jana Šindela slavný Staroměstský orloj. Ale už na kolo, s výstavbou cyklistických stezek začali místní před 10 lety. Na počátku se vybudovala západní trasa kolem řeky Ohře směrem na Klášterec nad Ohří. Další trasa – a tu si projedeme, vede do Žatce. A pokud nemáte vlastní bicykl? Nevadí. V Kadani mají půjčovnu kol, kde si můžete pronajmout bicykl na den, dva nebo třeba až na týden. Více na www.mesto-kadan.cz

Nechranická přehrada se pyšní nejdelší sypanou hrází v Evropě
Nechranická přehrada se pyšní nejdelší sypanou hrází v Evropě

Nechranice – 10.50

Trasa vede po pravém břehu Ohře, částečně po silnicích a částečně po polních cestách a není nikterak fyzicky ani technicky náročná. Řeka, jejíž název patrně vzešel z jejího keltského pojmenování Agara (Ag znamená losos, Ara znamená tekoucí voda) je tady už náležitě široká a prudká, ale ten opravdový vodní obr nás teprve čeká. Po několika kilometrech se na obzoru začne objevovat hladina přehrady a ne jen tak obyčejné. Jedná se o pátou největší vodní nádrž v ČR – Nechranickou přehradu. V den mé návštěvy byl docela vítr a vlny v přehradě byly vysoké možná i metr, rozbíjely se o hráz, jejíž konec nebylo možné dohlédnout. A aby jo, Nechranická přehrada se pyšní nejdelší sypanou hrází v Evropě o délce 3280 km. Dříve sloužila především jako zdroj vody nedaleké elektrárny Tušimice, ale v současnosti je jejím hlavním posláním rekreace. Cyklotrasa vás zavede pod hráz, ale cestou zpátky si hráz rozhodně přejeďte. Nikde jinde něco podobného neuvidíte.

Žatec – město chmele, ale i kandidát na zápis do seznamu UNESCO

Žatec – 12.30

Od hráze vedou dvě cesty jedna dobrodružnější, povětšinou po polních cestách a druhá - pohodlnější převážně po asfaltkách. Doporučuji zvolit cestou do Žatce první variantu a zpátky to prohodit. Do Žatce je to cca 20 kilometrů, které vzhledem k tomu, že je Ohře stále nablízku utečou jako voda. Město Žatec má v centru města 5 náměstí a 500 staveb různých slohů, ale to správné náměstí, kam míříme je to, kde se tyčí 47 m vysoká radniční věž, sloužící jako rozhledna. Při pohledu z ní spatříte desítky komínů, nejsou to žádní průmyslový velikáni, ale komíny chmelařských budov, které dnes tvoří jeden z pilířů kandidatury města na zápis do seznamu UNESCO. Kousek od náměstí leží hrob nejstaršího pivaře na světě i s jeho pivním účtem – měl na něm 7 čárek a v neposlední řadě právě tady stojí Chrám chmele, kde se dozvíte nejrůznější tajemství pěstování této plodiny i triky při vaření dobrého piva. 30. května budou v Kadani slavit Narozeniny Maxipsa Fíka, takže to je asi ten nejlepší termín na vaši návštěvu.

Shrnutí trasy: 
Délka trasy: 
57 km
Čas jízdy: 
4 h
Nastoupáno: 
140 m
Náročnost: 
snadná
Tip na ubytování: 
Penzion Sport Hlinsko
Tip na stravování: 
Pivovarská hospoda Žatec
Doporučené kolo: 
trekingové
Cesty: 
asfaltové
šotolinové
Region: 
Karlovarský kraj