Karlovy Vary

Karlovy Vary

Ani zima ani léto, ani kolo ani lyže, tak co? Nevíte si rady kam mezi Vánocemi na výlet, tak tady je jeden tip! Krásné procházky, nádherné lesy, jedinečné kolonády, už tušíte? Ne, tak pokračujeme, lázeňské oplatky, Becherovka, sklo, porcelán, pořád nic? Vřídlo, Thermal, Pupp? Ano Karlovy Vary jsou naším tipem, kam na výlet o vánočních svátcích.

Pohled na Karlovy Vary z Karlovy vyhlídky

Tam kde si panovníci myjí nohy

Jedno z nejkrásnějších lázeňským měst nejen v ČR bylo založeno Karlem IV. údajně hned poté, kdy se uskutečnila první historicky dochovaná lázeňská léčba u nás, a sice koupání panovníkových nemocných nohou v minerální vodě jednoho z karlovarských pramenů. Většina památek ve městě je ovšem o něco mladší, pochází z 18. a 19. století, kdy lázně prožívali skvělou dobu a touto belle epoque město dýchá i dnes, kdy k tomu navíc přidává i spoustu jiných vjemů. Pojďte se přesvědčit.

Pohled na jednu ze tří karlovarských řek - Teplou

Město léčivých pramenů

Při prohlídce nelze nezačít u kolonád, kterých je tu v současnosti 5 a tryská z nich 14 pramenů. Ta asi nejznámější – Vřídelní kolonáda je z pohledu architektury sice nejmladší (funkcionalismus), ale skrývá ten nejmocnější pramen – Vřídlo, které dokáže dostříknout až do výše 12 metrů. Právě tady měli poslední poradu karlovarští číšníci, než vyrazili za démonem českého pohostinství Daliborem Vránou na finální honičku ve filmu Vrchní, prchni. Další z kolonád – Sadová (secese), pochází z 19. století a její architektonická mimořádnost spočívá v užití litiny jako hlavního konstrukčního prvku. Dnes asi nejoblíbenější stavba Karlových Varů – Mlýnská kolonáda, připomínající antické stavby, je z kamene, měří 132 metrů a pod její střechou se nachází 124 korintských sloupů, hojně využívané orchestřiště a hned 5 minerálních pramenů. Výčet kolonád doplňují ještě Tržní a Zámecká kolonáda. Dalším z nepřehlédnutelných poznávacích znamení Karlových Varů jsou lázeňské domy a hotely. Je jich tu tolik, že se asi nedají spočítat, ale právě to – společně s parky a kolonádami utváří místního genia loci, který pasoval Karlovy Vary na horkého kandidáta na zápis do seznamu světového dědictví UNESCO. Díky specifickým vlastnostem karlovarských minerálních pramenů a možností jejich téměř univerzálního využití se tu léčí pacienti s nejrůznějšími nemocemi, mezi něž patří namátkou onemocnění zažívacího ústrojí, poruchy látkové výměny, diabetes, dna, obezita, paradontóza, choroby pohybového ústrojí, nemoci jater, slinivky, žlučníku a žlučových cest... Lázeňské domy a hotely nabízí vedle tradiční léčby i mnoho variant wellness a beauty programů, určených v podstatě pro každého. K dispozici je přes 10 000 lůžek ve všech možných cenových i časových variantách, skoro se dá říct, že si nelze nevybrat.

Mlýnská kolonáda

Město aktivní relaxace

Člověka, který to tu tolik nezná, by to možná ani nenapadlo, ale Karlovy Vary jsou ideálním městem pro procházky. A to jak pro náročné turisty, tak i pro typické lázeňáky. Ti první můžou popadnout hůlky a v lesích nad městem se na více než 130 kilometrech lesních cest vyřádit při Nordic Walkingu. Ti ostatní si to tu můžou jen tak v klidu prošlápnout, ale pro obě skupiny platí dvě zásady. Nezapomeňte dobré boty a ještě než vyrazíte, navštivte místní Infocentrum a vyzvedněte si mapku lázeňských vycházek. Cesty jsou sice značené, ale bez mapky můžete něco přehlédnout. Mapa vás například dovede až k oboře Linhart, kde můžete díky netradičně stavěným můstkům, které místy dosahují až do šestimetrové výšky sledovat zvěř z jiné perspektivy než obvykle, a sice shora. Hned vedle obory stojí lanové centrum, kde se zase všichni, bez ohledu na věk a odvahu mohou popasovat se strachem z výšek a vyzkoušet si dovednosti, na které sice nejsou v lázních většinou potřeba, ale kdo ví…. Je to ho opravdu hodně a pro ty, kteří přijeli jen na den, jeden univerzální tip: Výlet na rozhlednu Diana (547 m n.m.). K věži z roku 1914 se dá dojít od Puppu za cca 30 minut, nebo dojet za pár minut lanovkou. Z ochozu věže, na který vede 150 schodů, jsou vidět nejen Karlovy Vary jako na dlani, ale i Krušné hory. Konec konců, dvě nejlepší lyžařská střediska Krušných hor – Klínovec a Plešivec jsou odtud autem vzdáleny cca 30 minut. U rozhledny stojí i příjemná výletní restaurace s lesní terasou a netradiční atrakce zvaná Motýlí dům, ve které v každou roční dobu poletuje cca 30 druhů nádherných tropických motýlů.

Tržní kolonáda

Město netradiční zážitků, skla a porcelánu

Pokud chcete poodkrýt tajemství karlovarských pramenů, tak si rozhodně nenechte ujít návštěvu podzemí Vřídelní kolonády. Kromě léčivých pramenů patří k městu i Lázeňské oplatky, můžete si je koupit ještě teplé a voňavé ze stánků rozestavěných hned na několika místech v okolí kolonád. Karlovy Vary to je ovšem také sklo a porcelán. Třeba takový lázeňský pohárek, neodmyslitelná pomůcka každého návštěvníka pochází už ze 16. století. V porcelánové školičce v Nové Roli si můžete práci v porcelánce vyzkoušet na vlastní kůži a vyrobit si tu svůj vlastní hrníček.  Navštívit můžete i světoznámou sklárnu Moser a přímo v dílně pochytit něco od sklářských mistrů, nebo si přímo na místě, nějaké to ušlechtilé sklo koupit. Každoročně na začátku července se Karlovy Vary dostávají na přední stránky všech médií v republice. Důvod je prostý, osobnosti a legendy filmu, ale i tisíce anonymních filmovích nadšenců si společně užívají atmosféry Mezinárodního filmového festivalu. A zatímco fanoušci filmu se tu scházejí na začátku prázdnin, milovníci Vánoc mají ve Varech festival celoročně. Nachází se tu totiž svého druhu jedinečná instituce minimálně v Čechách – Vánoční dům, kde po celý rok vládne Vánoční atmosféra, visí vánoční ozdoby, hoří vánoční svíce a možná se i nadělují dárky…A na závěr nabízím ještě jeden pohled na Karlovy Vary a jejich historii, pohled o kterém jste možná nikdy neslyšeli. V muzeu House of Wax je minulost města představována prostřednictvím voskových figurín, dokonce nejstarších na světě. Karlovy Vary zkrátka nadchnou každého návštěvníka bez ohledu na obsah peněženky nebo záliby, tento článek považujte za stručnou pozvánku, pro další inspiraci mrkněte na www.karlovyvary.cz.   

Shrnutí trasy: 
Délka trasy: 
5 km
Čas jízdy: 
4 h
Nastoupáno: 
100 m
Náročnost: 
snadná
Tip na ubytování: 
Thermal
Tip na stravování: 
rRozhledna Diana
Doporučené kolo: 
horské
Cesty: 
asfaltové
šotolinové
Region: 
Karlovarský kraj