Mšeno

Mšeno

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou doprostřed divoké přírody, ukážou nám krásnou lidovou architekturu, prokletý hrad a jedno mimořádné koupaliště. Projedeme se totiž po Kokořínsku.

Jedno z nejkrásnějších koupališť v Čechách (zatím bez vody)

Mšeno – vstupní brána Kokořínska

Mšeno je na první pohled nenápadným středočeským městečkem, kde je celkem hezké náměstí, zajímavé muzeum, ale na druhou stranu vlastně nic nezvyklého. Ale to jen na první pohled, protože při bližším ohledání zjistíte, že Mšeno má dvě věci, které ho řadí mezi místa, které je rozhodně dobré navštívit. Zaprvé je to jeho poloha, kdy právě Mšeno je považováno za vstupní bránu do CHKO Kokořínsko a za druhé je tu jeho koupaliště ve stylu art deco. Patří mezi desítku nejlépe hodnocených koupališť v Česku. Unikátní architektonické pojetí a krásně čistá voda ze skalního pramene přímo láká ke koupání. Ale to až po Cyklotoulkách.

Některá místa jsou doslova neprůjezdná, ale o to krásnější
Některá místa jsou doslova neprůjezdná, ale o to krásnější

Klidné posezení U grobiána

Ze Mšena vyražte na jihozápad po značené cyklostezce, ovšem hned po dvou kilometrech, v obci Hradsko, se napojte na turistickou červenou značku, která vás zavede skoro až ke Kokořínu. Cesta je to technicky náročná a občas kole povedete, ale vězte, že je to z celého výletu ta nejdobrodružnější část. Pěšina se vine mezi skalními masívy, které dosahují do výšky možná 30 metrů a jsou jich tu desítky, občas dokonce celý obzor opticky uzavřou. Stromu tu dosahují až do nepřirozených výšek. Myslím, že jsem nikde neviděl vyšší smrky než právě tady. Po jarních bouřkách se po cestě občas povalují padlé větve a někdy i celé stromy, ale to na kráse rozhodně neubere. Po čtyřech kilometrech dorazíte do útulné vesničky Kokořínský důl, kterou kromě roubenek krášlí i hospoda U grobiána, nádherná letní terasa s těmi žlutočervenými dřevěným židličkami, jaké pamatujeme z předlistopadové éry, výborná kuchyně, na výběr možná z deseti hotovek a na čepu Prazdroj a místní Podkováň. Ideální místo pro načerpání dalších sil.

Cesta na Kokořín není rozhodně pohodlná vyjížďka
Na dříve prokletém hradě jsou dnes i svatby, pak že se kletba nedá zlomit…

Vzhůru na prokletý hrad

Od Grobiána pokračujte po značené cyklostezce, po pár kilometrech začne stoupání, které se z počátku nezdá, ale na konci zjistíte, že to byla vlastně taková malá horská prémie. Hrad Kokořín si po staletích zmaru zase užívá své okamžiky slávy, po třicetileté válce byl zařazen mezi ,,prokleté“ hrady, jež nesměly být opravovány. Postupně se z něj stala zřícenina, která sice okouzlovala romantické umělce, ale to bylo tak všechno. V roce 1896 kokořínské panství včetně zříceniny kupuje Václav Špaček, a za pomoci předních historiků zahajuje rozsáhlou rekonstrukci hradu. Přes některé výtky ke způsobu provedení rekonstrukce se jednalo o první komplexně pojatou záchranu středověké zříceniny v Čechách a její zpřístupnění veřejnosti. Po roce 1950, na základě zákonů o pozemkové reformě, přešel hrad do držení státu. V roce 2006 se hrad vrací do rukou dědiců rodu Špačků, kteří chtějí i nadále zachovat tuto oblíbenou památku pro veřejnost.

Krásná roubená stavení budete potkávat po celé trase
Krásné roubené stavení budete potkávat po celé trase

Rozhledna na Vrátenské hoře

Z hradu pokračujte přes Vojtěchov a Ráj (historické roubenky a vyhlášená hospoda) na Vrátenskou horu. Jeden z nejvyšších kopců (508 m.n.m.) na Kokořínsku zdobí rozhledna, vesničku pod ní zase soubor roubených patrových statků s pavlačemi a empírovými bránami ze začátku 19. století. K vyhlídkovému ochozu rozhledny vede 127 schodů, ale výhled za námahu stojí.  Cestou zpět do Mšena můžete navštívit ještě historickou vesničku Ráj, populární hlavně díky souboru lidové architektury a pro hladové a žíznivé doporučuji návštěvu hospody Na křižovatce. 

Shrnutí trasy: 
Délka trasy: 
30 km
Čas jízdy: 
3 h
Nastoupáno: 
560 m
Náročnost: 
středně těžká
Tip na ubytování: 
Camp Mšeno
Tip na stravování: 
Hospoda U grobiána
Doporučené kolo: 
horské
trekingové
Cesty: 
asfaltové
lesní
Region: 
Středočeský kraj