Rakovník

Rakovník

Dnešní Cyklotoulky nás přivedou do míst, kde žil náš nejslavnější král, slavný spisovatel i pochybný alchymista. Prohlédneme se hrad s mimořádně zajímavou historií i vesničku, kde se naopak neděje vůbec nic. Připomeneme si pár nádherných filmů a podíváme se i k řece vodáky velice oblíbené a cyklisty teprve objevované. Projedeme se okolo Rakovníka.

Město s nejdelším náměstím

První zmínky o městě pocházejí ze 12. století, svou podobu s mimořádně dlouhým náměstím získal Rakovník asi o 2 století později a vrcholného rozkvětu dosáhl ve století šestnáctém. Z té doby pocházejí nejzajímavější místní památky, jako je chrám sv. Bartoloměje nebo kostel Nejsvětější Trojice. Na opravdu dlouhém náměstí dnes najdete i další zajímavé památky, ale vyplatí se zabloudit i mimo. Kousek od náměstí stojí nejstarší reálka v Čechách, přežila i krásná synagoga, jejíž modlitebna dnes slouží jako koncertní sál. Pokud si chcete město prohlédnout z ptačí perspektivy a z pohledu historika, navštivte Vysokou bránu, která je využívána jako vyhlídková věž a navíc jsou v jejím interiéru umístěny dobové fotky města, takže o něm získáte opravdu přesnou představu. Ale nepřijeli jsme sem okukovat jen město, v okolí Rakovníka se dají podniknout zajímavé a fyzicky celkem nenáročné cyklistické výlety, krajina tu není příliš kopcovitá a trasy jsou přehledně značené, takže hurá do sedel. Tím asi nejpopulárnějším výletem je cesta na Křivoklát.

Mládí otce vlasti

Z města vyjeďte od Tyršova koupaliště, dá se tu dobře zaparkovat, po návratu se tu můžete i osvěžit a krásná, čistě cyklistická stezka na Křivoklát začíná právě tady. Po zhruba dvou kilometrech podél potoka narazíte na starý mlýn a hezkou kapličku. Příběh, který se k tomuto místu váže, není zrovna veselý, ale to si přečtěte na informační ceduli u mlýna sami. Pokračujte podél Rakovnického potoka, cesta i krajina jsou tu opravdu velmi příjemné a poklidné, nepočetná stavení střídají pastviny, vše se rozkládá maximálně 100 metrů v okolí potůčku, jen jsem si nevšiml, jestli jsou v potoce i raci, kteří mu dali jméno. Samotný hrad Křivoklát stojící nad stejnojmenným městečkem patří určitě k nejznámějším českým památkám, za což může asi skutečnost, že ,,hrál´´ v mnoha českých filmech, namátkou: Slasti otce vlasti, Honza málem králem nebo Jak se budí princezny. Ovšem má i zajímavou historii, která není na první pohled vidět. Nejprve sloužil jako lovecký hrad, v první polovině 13. století se stal jedním ze sídelních hradů českých králů a často zde pobýval Václav I. a Přemysl Otakar II. Po požáru Pražského hradu v roce 1316 se s dětmi na Křivoklát uchýlila královna Eliška Přemyslovna. Po roztržce Jana Lucemburského s Eliškou Přemyslovnou a dvouměsíčním uvěznění na Lokti zde v odloučení od matky prožil dětství i letošní oslavenec Karel IV. V 16. století se hrad stal majetkem Habsburků, kteří zde zřídili státní věznici, mezi nejznámější vězně patřil Edward Kelley, který tak dlouho sliboval Rudofu II elixír mládí až o to své přišel právě ve zdejší věznici. Dalo by se pokračovat, ale k tomu ať poslouží prohlídka hradu.

Není pusto jako pusto

Z Křivoklátu pokračujte přes Roztoky, kde máte dvě možnosti: Pro ty co mají víc síly a času doporučuji pokračovat podél Berounky až k hospodě U Rozvědčíka. Milovníci Oty Pavla a vodáci zdejší hostinec s velkou terasou znají, pro ty ostatní připomenu, že právě sem dojížděla na letní byt rodina mladého autora a že dům převozníka Proška (ve filmu Zlatí úhoři ho ztvárnil Rudolf Hrušínský) s pamětní síní je asi kilometr po proudu řeky. I neobvyklý název hostince má svůj důvod, vystavěl ho totiž ve třicátých letech bývalý legionář a rozvědčík Jaroslav Franěk, který byl za odbojovou činnost popraven ve druhé světové válce. Ostatní nechť pokračují na Velkou Bukovou, kde stojí zajímavá rozhledna, z jejíhož ochozu je nádherný výhled na Národní přírodní rezervaci Pleš a Týřov, údajně to nejkrásnější co se skrývá v křivoklátských lesích. V další osadě zvané Pustosvěty se obě trasy opět propojí. Nádherná vesnička dělá čest svému jménu, není tu sice úplně pusto, žije tu asi 130 stálých obyvatel, ale klídek, který tu panuje, by mohla Pustosvětům závidět nejedna vyhlášená pustina. Tady se čas asi opravdu občas zastaví. V Pustosvětech se můžete i občerstvit, hospoda je tu překvapivě moderní, ale otevřeno je, jak jinak, až odpoledne. Kousek od hospody se napojte zpět na cyklotrasu 303 Berounka - Střela a v poklidu dojeďte do Rakovníka. Šťastnou cestu.

Proč se sem vydat

  1. Rakovník, město s asi nejdelším náměstím u nás. Jestli není nejdelší, tak je určitě pořádně dlouhé, měří necelých 400 m.
  2. Cyklostezka Berounka Střela, po které se budete pohybovat, spojuje na osmdesáti kilometrech jedinečné přírodní a krajinné krásy s výjimečnými historickými památkami. Trasa je značená symbolem osvěžující modré vlny a vede z větší části krásnou krajinou Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko.
  3. Křivoklát, jeden z nejstarších a nejvýznamnějších středověkých hradů českých knížat a králů. Nachází se v nadmořské výšce 285-290 metrů na skalnatém ostrohu nad Rakovnickým potokem, přítokem řeky Berounky na území městyse Křivoklátu v okrese Rakovník ve Středočeském kraji. Hrad je v majetku České, v roce 1989 byl zapsán na seznam národních kulturních památek ČR.
  4. Magister Kelley a Karel IV, tyto dva naprosto odlišné lidské osudy, odehrávající se navíc ve zcela jiných časových epochách spojuje jedno místo našeho výletu. Oba zde více méně nedobrovolně několik leet pobývaly. O jejich osudu se dozvíte mnohem více na Křivoklátě.
  5. Hospoda U Rozvědčíka, tak jak ji popsal Ota Pavel: ,, Na ryby jsem šel na Skřivaňský potok. Sem jsme jezdili už v době, kdy jsem se vozil v bílém kočárku a přitom cucal dudlík. Na tom krásném potoce se kdysi usídlil bezvadný chlap, Jarda Franěk se svou ženou. Býval rozvědčíkem v Indočíně, v Annamu. A když se vrátil, tak tu na rozcestí šedivých silnic pod Nezabudicemi postavil dřevěný stánek s pivem, rumem a žlutou limonádou a nazval jej Annamo. Natřel ho nahnědo a o kus dál na potoce postavil zděnou restauraci U Rozvědčíka. Celý život zůstal srdcem rozvědčíkem, až mu Němci to srdce zabili za války ve věznici Plötzensee.“
Shrnutí trasy: 
Délka trasy: 
37 km
Čas jízdy: 
4 h
Nastoupáno: 
696 m
Náročnost: 
snadná
Tip na ubytování: 
Rakovník
Tip na stravování: 
Hospoda U rozvědčíka
Doporučené kolo: 
horské
trekingové
Cesty: 
asfaltové
lesní
šotolinové
Region: 
Středočeský kraj