Ralsko

Ralsko

Zubři nebo krávy uprostřed města? Rozlohou jedno z největších měst u nás a přitom v něm, kromě cyklistů, nepotkáte téměř živáčka? Jediné muzeum svého druhu na světě, k tomu desítky kilometrů zpevněných cest a jen jedna hospoda? To se dá potkat během jednoho výletu? Ano, ale musíte navštívit Ralsko.

Stohánek

Ralsko - Kuřívody

Město Ralsko vzniklo z bývalého vojenského újezdu Ralsko a je držitelem hned několika českých rekordů. Je určitě nejmladším českým městem, je i městem s nejnižší hustotou obyvatelstva na metr čtvereční a je pravděpodobně i městem s nejdelší ulicí.  Co se rozlohy týče, patří mezi pět největších měst ČR. (rozloha Plzně: 137 km čtverečních, rozloha Ralska: 170 km čtverečních).  Ale čas oponou trhnul, vojáci jsou pryč a přijíždějí cyklisté. Nenáročný terén, desítky kilometrů zpevněných cest, hluboké lesy, nekonečné louky, panenská příroda, pískovcové skály, dobré značení a v nepolední řadě zajímavá historie, patrná doslova při každém šlápnutí do pedálu, dělají z Ralska místo zajímavé a návštěvyhodné. 

Nejčastější návštěvníci Ralska

Náhlov

Z centra Ralska - Kuřívod se vydejte značenou cyklotrasou na severovýchod a po čtrnácti kilometrech šlapání opuštěnou krajinou, kde tím největší vzrušením je tušená a na cedulích avizovaná přítomnost zubrů dorazíte do vesničky Náhlov. Nejen, že si tu můžete dát malé občerstvení, ale dokonce tu máte možnost ochutnat pravou brazilskou kávu a dozvědět se, nikde jinde nezjistitelné, množství informací týkajících se působení Čechů v Brazílii. Nachází se tu totiž jediný exemplář svého druhu na světě: Muzeum vystěhovalectví do Brazílie. Otevřeno je jen o víkendech a vstupné činí buďto 20 Kč nebo 2 Realy.

Jeden z Novodvorských rybníků

Stohánek

Z Náhlova pokračujte směrem ke skalnímu útvaru Stohánek. Narazíte na něj po dalších 5 kilometrech a stojí zhruba 400 metrů od hlavní silnice, tak nepřehlédnout! V masívu pískovce o rozměrech zhruba 20 krát 20 krát 20 metrů někdo vyhloubil chodbu, schody a několik jeskyní. V okolí je jinak naprosto pusto a prázdno.  A z vrcholu je zajímavý výhled, jste pořád v Ralsku, ale nevidíte přitom jediný dům, auto či jinou známku civilizace. Naopak jen lesy a skály. Dalo by se říct lesní město Ralsko.

Pohled na Ralsko z vrchu Stohánku

Na Blízalce

Pokračujte směrem na Hradčany, cestou do jediné otevřené hospody na trase potkáte soustavu rybníků, které jsou spíše rájem rybářů než koupání chtivých turistů, ale jsou hezké, jsou čtyři a jmenují se Novodvorské. Ale pak je to konečně tu, po třiceti kilometrech, kdy jste nevytáhli paty z Ralska konečně hospoda. Jmenuje se Na Blízalce a rozhodně využijte její pohostinnosti, lepší už nepotkáte.

Vojenské letiště

Další obcí na trase je Ploužnice, v návštěvníkovi vyvolává smíšené pocity. Vedle sebe tu stojí celkem hezky zrekonstruované paneláky vedle úplně vybydlených a na to samé narazíte i v další obci – Hradčanech. Tady je ovšem jedna rarita, stojí tu letiště, opuštěné vojenské letiště. Obrovská placka, odhadem tři krát půl kilometru, částečně betonová, částečně zarostlá travou. Po stranách vykukují budovy kuželovitého tvaru, kterým dominují obří vrata, zhruba deset metrů vysoká, patnáct metrů široká, celá z ocele, musí vážit desítky tun. A těch budov je tu možná třicet - prostě opuštěné letiště. Zpátky do Kuřívod, už je to po rovině a není kde zabloudit. Takže šťastnou cestu.

Shrnutí trasy: 
Délka trasy: 
45 km
Čas jízdy: 
4 h
Nastoupáno: 
170 m
Náročnost: 
snadná
Tip na ubytování: 
Ralsko
Tip na stravování: 
Na Blízalce
Doporučené kolo: 
trekingové
Cesty: 
asfaltové
Region: 
Liberecký kraj