Roudnice nad Labem

Roudnice nad Labem

Dnešní výlet patří k těm, které by měl jednou za život absolvovat každý, alespoň podle teze: Co pro muslima Mekka to pro Čecha Říp. Vypravíme se totiž po stopách praotce Čecha a taky si projedeme cyklostezku podél Labe. Projedeme se okolo Roudnice nad Labem.

Za Roudnicí už můžeme Labe považovat za veletok

Roudnice 10.00

Roudnice nad Labem má celkem bohatou historii a tomu odpovídá i relativně velké množství historických památek. V minulosti byla sídlem pražských biskupů a později arcibiskupů, pravděpodobně právě zde byl vysvěcen na kněze Mistr Jan Hus a na hradě jistou dobu pobýval i císař Karel IV. Dominantou je bezpochyby barokní zámek, ale hezké výhledy na město můžete pořídit i z věže Hláska, která je posledním pozůstatkem opevnění staré Roudnice. Dalším objektem, který padne turistovi při návštěvě okamžitě do oka je klášterní komplex tvořený chrámem Narození Panny Marie a budovou konventu. Jde o typickou stavbou české gotiky 1. poloviny 14. století, která je zajímavá tím, že odtud vytéká rudný pramen, podle nějž pravděpodobně získala Roudnice svůj název.

Přívoz přes Labe, vzpomínka na časy minulé

Nučnice 11.30

Než se vypravíme na Říp, projedeme se ještě kolem Labe, na cyklostezku (vedoucí z Krkonoš do Drážďan) se připojíme na mostě, který přes něj vede. Zpočátku jedeme po místních asfaltkách, na kterých je ovšem zákaz vjezdu motorovým vozidlům, takže paráda. To platí až do obce Lounky, kde dojde hned ke třem ,,dramatickým událostem“. Nejdříve se asfaltka změní v polní cestu, která se přiblíží na pár metrů k břehům Labe a zavede nás do příjemné hospůdky U trumpetky – takové podařené kombinace vodácké a cyklistické občerstvovny. Stoly jsou rozházené venku na trávníku, takže kola máte stále na očích, je tu i jednoduchá teplá kuchyně a točí tu dokonce Prazdroj, co víc si přát. Od trumpetky pokračuje polní cesta podél Labe, od nějž se nevzdálí nikdy dál než na 100 metrů. Řeka už je v těchto místech opravdu široká a cesta vedle ní plyne stejně pohodově, jako voda v ní. Další – poslední zastávka na tomto břehu je v obci Nučnice, kde je věc celkem netradiční - přívoz přes Labe. Slouží jen pěším a cyklistům a ceny jsou snad z roku 1980, převoz kola stojí třeba jen 5 korun. Na druhém břehu pokračujeme po cyklostezce zpět do Roudnice.

Rotunda na hoře Říp, strohá ale hezká

Říp 13.30

Z Roudnického náměstí tentokrát nevyrazíme po cyklostezce, ale modré turistické značce. Ta je až na pár drobných překážek sjízdná i na kole a zavede nás k jednomu se symbolů české státnosti. Při příjezdu k Řípu je patrné, proč si praotec Čech vybral právě tento kopec. Jiný tu totiž široko daleko není. A i když z dálky vypadá celkem nevině, vyjet se podle mě nedá, alespoň já to nedokázal. Na jeho vrcholu v nadmořské výšce 456 m n. m., stojí od roku 1126 románská rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha. Její současná podoba je výsledkem několika rekonstrukcí z 19. až 21. století. Cestou nahoru narazíte na vyhlídku zvanou Mělnická, jak název napovídá je z ní vidět Mělník, ale když se pozorně podíváte, můžete spatřit třeba i Ještěd nebo Bezděz. Pod rotundou stojí příjemná hospůdka, takže o občerstvení se starat nemusíte. Cestou zpátky ještě můžete navštívit Kratochvílovu rozhlednu, jedná se o krásnou funkcionalistickou stavbu, která je tvořena šesti štíhlými sloupy po stranách a jedním vedeným středem. Podél tohoto středového sloupu se točí vřetenové schodiště. Na obvodu horní hrany zábradlí jsou připevněny měděné desky se schematicky vyrytým panoramatem okolní krajiny. Kratochvílova rozhledna je společně s rozhlednou na litoměřické Mostné hoře nejníže položenou rozhlednou u nás (230 m. n. m.).

Shrnutí trasy: 
Délka trasy: 
40 km
Čas jízdy: 
4 h
Nastoupáno: 
270 m
Náročnost: 
snadná
Tip na ubytování: 
Penzion Sport
Tip na stravování: 
Hospůdka Trumpetka
Doporučené kolo: 
horské
trekingové
Cesty: 
asfaltové
lesní
šotolinové
Region: 
Středočeský kraj