Zwiesel

Někde tam v mracích se schovává Velký Javor (Grosser Arber) – nejvyšší hora Šumavy

V dnešním výletě za zdravím si prohlédneme a vychutnáme klimatické lázně, jsou sice kousek za hranicemi, ale nabízejí věci, za kterými musíte v letošní zimě vyrážet i mnohem dál a přesto nenarazíte na takovou kvalitu. Vyrazíme do Bavorska, nezapomeňte si běžky a ručník, budou se hodit.

Když už nikde, tak v areálu Bretterschachten se pořád lyžuje

Podmínky k lyžování lepší než v Alpách

Město Zwiesel leží asi 20 kilometrů od Železné Rudy a od roku 1972 jsou to státem uznané klimatické lázně. A aby ne, příroda i vzduch jsou tu přímo excelentní a k tomu skvělé sportovní a relaxační vyžití, no posuďte sami. Začneme sportem: Lyžařský areál Bretterschachten – Bodenmais leží pár kilometrů nad Zwieslem, ale díky své nadmořské výšce 1120 – 1350 metrů nad mořem a německé důkladnosti při úpravě lyžařských stop nabízí kvalitní běžecké tratě i v době, kdy na České straně není po sněhu ani památka. V areálu se nachází sedm strojově upravovaných tratí o délkách od 4 do 18 kilometrů, které se dají navíc vzájemně kombinovat, přičemž platí pravidlo, že čím delší trasa (jsou označeny různými barvami) tím technicky náročnější. Ty nejdelší nabízejí relativně prudké stoupání i klesání, vedou převážně lesem na dohled od Malého (1384 mnm) a Velkého Javoru (1456 mnm) – nejvyšších hor Šumavy. Nástupní místo leží přímo u hlavní silnice z Bavorské, potažmo Železné Rudy směrem na Zwiesel. Po obou stranách silnice je rozsáhlé parkoviště, které nabízí dostatek parkovacích míst pro stovky návštěvníků.

Novogotický kostel sv. Mikuláše ve Zwieslu

Nic není zadarmo…

 Na druhou stranu je třeba upozornit na to, že parkování je placené (6 EUR za auto) a lyžařský areál zaměstnává kromě šikovných řidičů sněžných rolb i důsledné hlídače parkoviště, takže vyhýbat se placení je spíše kontraproduktivní. Dřív nebo později tady na každého dojde. Společně s parkovným se platí i vstupné do areálu. To sice nikdo nekontroluje, ale zase není už tak vysoké.  Pro dospělého 2,30 EUR pro dítě 1,20 EUR. Za tyto relativně vysoké poplatky nabízí provozovatelé návštěvníkům desítky kilometrů skvěle upravovaných tras pro klasiku i bruslení. Všechny jsou celkem dobře značené i udržované, takže i když návštěvník nevládne němčinou, tak nemusí mít strach z komplikací způsobených cizím prostředím. Jestliže sněží, tak jsou stopy průběžně upravovány i během dne. Přímo u nástupního místa je i chata s občerstvením, která sice nevypadá zvenku příliš útulně, ale uvnitř je příjemně a hlavně na německé poměry docela levně. Pivo 2,60 EUR a Eintopf s chlebem 3,80 EUR. Další občerstvení se nachází pouze na nejdelší trase a je jím horská chata pod Malým Javorem. Ta je pro změnu příjemná už od pohledu a o to útulnější uvnitř. Stylový nábytek, dobrá kuchyně, oheň v krbu…. Jedinou drobnou vadou na kráse je skutečnost, že se návštěvník musí při vstupu do lokálu přezout (dřeváky jsou zdarma k zapůjčení), ale jinak by si asi restaurace svoji útulnost udržela jen stěží.  

Řízené saunování, něměcky Aufguss

Saunový komplex „Bayerwald-Sauna“ je postaven podle motta „sklo a dřevo jsou chloubou Zwieselu“. Každá ze saun je dotvářena příjemnými detaily z Bavorského lesa a Zwieslu, různě opracovávanými samorosty, parožím, sklem, historickým nářadím…Na ploše cca 1.500 m² si návštěvníci mohou vybrat podle nálady a náruživosti. K dispozici je asi sedm saun, které se odlišují vnitřní teplotou, vůní i úpravou. Třeba sauna Vysoký posed vypadá jako horský srub, vchod zdobí paroží z šestnácteráka, uvnitř stojí obrovský krb, obklopený třemi řadami lavic a jinak jen naháči, ticho a klid. Pak je tu třeba Humnová sauna, Bylinná sauna, sauna Kořenářský šnaps Bärwurz i Světelná sauna. To je v podstatě výstavní síň, představující to nejlepší z místního sklářství, akorát že místo obleků máte na sobě ručník a při prohlídce exponátů se trošku zapotíte. Dále je k dispozici gradovna pro inhalaci, termální venkovní bazén se solným roztokem, zařízení na mlžení zwieselské pramenité vody, vodní kúra podle Kneippa a všudepřítomná expozice sklářských produktů lokální produkce.  A když vás saunování omrzí, relaxaci a klid naleznete v zahradě areálu, která spojuje jednotlivé sauny s dobře zásobeným a útulným bistrem. Jak vidět, na výběr je toho tu opravdu hodně, ale jednu věc rozhodně vynechat nesmíte, jmenuje se Aufguss a v Čechách jsem se s ní zatím nesetkal, takže ji trošku popíši. Jedná se v podstatě o takové řízené saunování. Nejdříve se na jedné ze saun objeví nápis Aufguss od .., sauna se uzavře a začne se vyhřívat a těsně před avizovanou hodinou ji Aufgussák (člověk, který aufguss provádí) vyvětrá. Pak si přinese vědro s vodou, několik lahviček vůní a obrovský ručník (ve Zwieslu používají prapor). A pak postupně nalévá vodu z vědra na rozžhavená kamna, přidává jednotlivé vůně, vzduch rozhání praporem a někdy uprostřed nabídne účastníkům i malého panáka. Výsledek? Nepopsatelný, takže vzhůru do Zwieslu…

Nenápadná budova, ale mimořádná výstava - Rembrandt van Rijn v Bavorské Rudě

A Rembrant na úvod

A ještě než tam dojedete, jeden skvělý tip na kratičkou zastávku. Cestou do Zwieslu nelze minout Bavorskou Rudu, malebné šumavské městečko, které ale může leckoho překvapit svým kulturním potenciálem. Až do dubna zde, v budově bývalého nádraží, probíhá výstava Rembrandta van Rijna (1606–1669) malíře, kreslíře a tvůrce grafického leptu světového významu. A právě technice leptu je věnována výstava v bovarskorudské Kuns(t)räume.

Shrnutí trasy: 
Délka trasy: 
18 km
Čas jízdy: 
5 h
Náročnost: 
středně těžká
Tip na ubytování: 
Bavorská Ruda
Tip na stravování: 
Malý javor
Region: 
Bavorsko