Cyklotrasa Mostecko a okolí

Město Most už dávno nejsou jen hnědouhelné doly a krátery v krajině. Je to město s mnoha cyklostezkami, od nejlehčích, po ty náročnější.

Historie města Mostu

Město Most je téměř 70tisícové město v Severních Čechách, které bylo v 70. a 80. letech centrem hnědouhelných dolů. Doly v podstatě celé město obklopovaly a kvůli nim bylo i téměř zničeno historické centrum starého Mostu. Ze starého města zůstal už jen kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl na kolejnicích celý přesunut, což z něj dělá světovou raritu a často vyhledávané turistické místo. Oblast kostela je i často využívána ke slavnostem a festivalům.

I pro cyklisty je ale oblast Mostu více než zajímavá, takže nazujte boty na kolo a pojďte se projet po okolí.

Kam na kole v Mostě

S vyjížďkou můžete právě začít u kostela Nanebevzetí Panny Marie a projet si okolí. Je to nenáročná trasa, kterou zvládnou i malé děti. Pro náročnější cyklisty je pak cesta na Osek, která vede strmým stoupáním kolem vinic k mosteckému letišti. Vydáte-li se od kostela na opačnou stranu, dostanete se k hradu Hněvín, který pamatuje třicetiletou válku a nyní je častým místem svateb a poskytuje skvělý výhled do okolí.

Z Hněvína se můžete vydat do vesnice Souš, a vykoupat se v jezeře Matylda, prohlédnout si místní Autodrom nebo naopak pokračovat na kole na Ressl, což je podlouhlý kopec s rozsáhlými běžeckými trasami a cyklostezkami, které zahrnují i krosové treky.

Objet můžete i Mostecké jezero, což je v podstatě rozsáhlý, zatopený důl, který by se později měl stát rekreační a sportovní zónou. Více informací najdete na: https://mosteckejezero.com/.

Náročnost tras

Vyhnete-li se hlavní silnici a magistrále, která spojuje Most s Litvínovem a Chomutovem, nabízí se vám nesčetně cyklistických tras mezi vesničkami, kterými je Most obklopen. A pokud máte dobrodružnou náladu, můžete se objednat na uhelné safari, kde vás místní průvodce protáhne v džípu po dolech a dostanete zasvěcený komentář.

Trasy jsou od lehkých po středně obtížné, přičemž náročné jsou hlavně délkou. Nenajdete zde příliš náročných stoupání. Cyklistika v okolí Mostu je pohodová a překvapivě různorodá.