Jak se snadno obléct na kolo?

Oblečení na sport není radno podcenit. A cyklovyjížďky v tomto směru rozhodně nejsou výjimkou. Jak se obléct a úspěšně tak zdolat všechny rozmary počasí? A jakou vhodnou helmu volit?

Základní zásady pro výběr cyklooblečení

Lze říci, že pokud přizpůsobíte volbu oblečení aktuálnímu počasí, kolo nemusíte odložit prakticky celoročně. Jezdit se na něm dá kdykoli.

Vždy je vhodné si obléct raději více vrstev, které lze případně odložit. Tu první by mělo konkrétně tvořit funkční tričko. Hlavním úkolem této spodní vrstvy je odvádění potu a udržování cyklisty v suchu.

Ovšem pozor, oproti jiným aktivitám je kolo specifické v tom, že spodní prádlo se pod cyklistické šortky jednoznačně nenosí. Cyklo kalhoty jsou totiž vybaveny speciální vložkou ušitou z antibakteriálních materiálů. Tato vložka bývá anatomicky tvarovaná a je to i důvod, proč je u šortek potřeba respektovat dámský a pánský střih.

U běžné silniční cyklistiky se nejčastěji setkáte s obepnutým oděvem. Je to zejména z toho důvodu, že takové oblečení vykazuje menší aerodynamický odpor. Naopak na horských kolech především nosí cyklisté oděvy volné.
 

Jak se obléct na zimu a jak na léto

V létě si můžete vzít na kolo dres s krátkým rukávem. Co se týče spodní části, pánové většinou preferují kraťasy, u dam bývají oblíbenější kalhoty tříčtvrteční. V létě můžete během chladnějších večerů jako doplněk obléknout i návleky na ruce a nohy. U sebe taktéž pro všechny případy mějte vestu, která je dostatečně skladná a v chladnějších chvílích ji nepochybně oceníte.

Na zimu je pak samozřejmě zapotřebí se převléknout do verze s dlouhými rukávem a dlouhými nohavicemi. Známé pravidlo vrstvení funkčního oděvu se vyplatí dodržovat i tady. Na dres v zimní variantě, který bývá zateplený, byste si měli vzít ještě bundu.

Budete-li jezdit i v chladnějším období, vzpomeňte si i na to, že ruce a nohy bývají z tohoto hlediska nejkritičtějšími partiemi, které chladnou nejrychleji. Proto jsou určitě důležité i rukavice.

Jak vybrat helmu na kolo

Dodejme ještě, že ani ve dnech, kdy je vám opravdu horko, byste neměli vyjet bez helmy. V zájmu své vlastní bezpečnosti si ji nasaďte vždy. Zabránit dokáže až 80% úrazů hlavy, které jsou velmi nebezpečné a skončit mohou i fatálně.

Hlavním parametrem při jejím výběru je velikost. Přilba na kolo se kupuje podle pečlivě změřeného obvodu hlavy. Velikosti se rozlišují na S, což odpovídá 50 až 54 cm, dále M, tedy 54 až 58 cm nebo L, což značí 58 až 62 cm. Pozor, helma musí vždy sedět akorát, nikde nesmí tlačit ani být nadměrně volná.