Recenze a test elektrokoloběžek vám usnadní výběr

Mezi jeden z nejpopulárnějších osobních dopravních prostředků na elektrickou energii se v posledních letech staly elektrické koloběžky. Často je můžete vidět ve městě, ale lidé je využívají také při jízdách na výlety a pro děti jsou ideální formu zábavy. Jak ale vybrat tu pravou elektrickou koloběžku, ze které budete mít skutečně radost? Na to se pojďme podívat v našem článku.

Kde budeme elektrokoloběžku používat?

Je to asi první a základní otázka, kterou bychom si měli položit před výběrem elektrické koloběžky. Určitě totiž máme nějaký důvod, proč si ji chceme pořídit. Před pořízením elektrické koloběžky bychom zkrátka měli vědět, kde ji budeme provozovat, což je zpravidla účel, pro který si ji kupujeme. Obvykle můžete vybírat ze dvou modelů, a to:

  • Do města
  • Na výlety

Oba druhy jsou si podobné, ale v mnohem také jsou odlišné, zejména pak co do robustnosti konstrukce, očekávaného dojezdu, nebo komfortu koleček a jízdy jako celku. Rozdíly mohou být také v ovládání. V následující části článku se na vše podíváme podrobněji.

Hlavní rozdíly mezi městskou koloběžkou a koloběžkou na výlety

Rozdíly mezi oběma typy výše zmíněných elektrokoloběžek, vycházejí právě z účelu jejich použití. Od městské elektrokoloběžky zpravidla očekáváme skladnost, a tedy menší rozměry. Určitou roli hraje také hmotnost, kterou chceme nižší. Vše je důležité pro to, abychom mohli elektrickou koloběžku třeba převážet v prostředcích hromadné dopravy a neměli s tím zbytečně velkou námahu. Tyto modely tak zpravidla váží do 8 kg, přičemž jejich konstrukce je subtilnější.

Pokud však hledáte elektrickou koloběžku na výlety, určitě jsou vhodnější například větší kolečka, díky čemuž taková koloběžka umí jet rychleji, zároveň obecně nabízejí vyšší výkony a vyšší komfort při jízdě po ne zcela rovném povrchu. Pro tyto účely mívají tyto elektrické koloběžky také odpružení. Počítejte s tím, že cena těchto koloběžek je vyšší, a to ze zřejmých konstrukčních důvodů.

Výkon a maximální rychlost

Abyste si jízdu na elektrické koloběžce opravdu užili, určitě to chce zvolit model, který bude odpovídat vašim představám o výkonu. S vyšším výkonem často souvisí také vyšší maximální rychlost, kterou dokáže stroj vyvinout. U různých modelů elektrických koloběžek v tomto ohledu najdete možnost rychlost omezit podle toho, kde se právě pohybujete. Zda jste:

  • Na volném prostranství
  • Potřebujete manévrovat

V místě, kde nikoho neohrožujete, si můžete samozřejmě dovolit vyšší rychlost, ale pokud potřebujete manévrovat mezi lidmi, je vhodné naopak rychlost omezit, aby se předešlo riziku srážky a zranění. Koloběžky typicky nabízejí různé výkony, a to od 500 W do 1500 W a více. Slabší modely jsou vhodné také pro děti a jejich rychlost bývá omezena na 25 km/h.

Mnohé modely elektrických koloběžek nezvládají rychlost klidně i 35 nebo 45 km/h. To je ideální, pokud se potřebujete přesouvat třeba na větší vzdálenosti. Počítejte však s tím, že rychlost elektrických koloběžek je také upravena zákonem. Pokud budete elektrickou koloběžku používat na cyklostezkách nebo v pěších zónách, platí zde legislativní omezení rychlosti.

Konkrétně můžete v těchto místech využívat maximální rychlost 25 km/h, jinak nemáte na cyklostezce nebo v pěší zóně na elektrické koloběžce dle zákona co pohledávat. Vždy to tedy mějte na paměti.

Dojezd elektrických koloběžek

U elektrické koloběžky se určitě zaměřte také na maximální dojezd, který vám nabízí. Pozor na to, že výrobci obvykle tuto hodnotu přestřelí, protože bývá měřena za určitých ideálních podmínek při minimální rychlosti. To však většinou neodpovídá běžnému provozu, kdy překonáváte například stoupání, nebo využíváte vyšší rychlost. Raději proto vždy počítejte s tím, že je koloběžka zvládne spíše méně, než více.

S rozhodováním vám pomohou recenze

Také na základě předchozích řádků se dostáváme k tomu, že u konkrétního modelu rozhodně stojí za to znát praktické zkušenosti s daným strojem. Od toho tady jsou nezávislé recenze, které testují také elektrické koloběžky. Na základě takových recenzí si potom můžete udělat lepší představu o tom, jak si konkrétní model stojí oproti konkurenci. To vám velmi usnadní výběr a celkový proces rozhodování.

Určitě stojí za to, podívat se také na uživatelské recenze, které nejčastěji najdete na srovnávačích cen. Zde se dozvíte praktické zkušenosti konkrétních zákazníků, kteří si danou elektrickou koloběžku koupili a denně ji používají. To je rovněž nedocenitelný zdroj informací.

Konstrukce stand-on nebo sit-down

Za zmínku určitě stojí také samotná konstrukce elektrické koloběžky, což byste si měli před vlastním výběrem konkrétního modelu také dobře zvážit. Můžete v zásadě vybírat ze dvou základních typů, a to:

  • Typ stand-on
  • Typ sit-down

Dle anglické terminologie jste již jistě uhodli, že varianta stand-on je klasická konstrukce, která připomíná běžnou koloběžku. Je tedy určena na stání. Některé koloběžky můžete ale doplnit také o sedátko. Některé konkrétní druhy elektrokoloběžek pak jsou dokonce určeny primárně na sezení a mohou připomínat spíše skútr nebo elektrokolo. V takovém případě hovoříme o koloběžkách sit-down, na kterých můžete velmi pohodlně sedět.

Vždy tedy záleží především na vás a na vašich preferencích. Záleží na tom, co od elektrické koloběžky očekáváte, a podle toho byste se měli rozhodnout o výběru vhodného modelu. Záleží na tom, zda je pro vás preferencí spíše prvek zábavy, nebo prvek dopravního prostředku, kdy budete na elektrické koloběžce vyrážet denně třeba do zaměstnání.