S dětmi na kole

Jaké jsou nejvhodnější cyklostezky pro děti a jaké byste měli mít vybavení pro toulky s dětmi?

Co vzít na výlet s dětmi?

Vyrazit na kola s dětmi není jen tak. Když pomineme dobu, kdy jsou ještě malé a vezete je na sedačce za sebou, a zaměříme se na ty, které už dokáží něco ušlápnout, nevyhnete se povinné výbavě, která by vám neměla na kolech s dětmi chybět. A co do ní patří? V první řadě dětská helma na kolo, která by měla zabránit zranění hlavy v případě pádu. Pokud vaše ratolest nemá pud sebezáchovy, nejsou od věci ani chrániče na kolena a lokty. Dále také cyklistické rukavice. Ne kvůli tomu, aby dítěti ladily s tričkem, ale proto, že účinně odvádí pot a ruce na řídítkách pak nekloužou, což zase může zabránit další nehodě. Vhodné je také obléct vašeho potomka do výrazných barev, aby ho nepozorný řidič nepřehlédl.

Jakou výbavu má mít dětské kolo?

V podstatě stejnou, jako kolo pro dospěláky. Dvě na sobě nezávislé brzy, zvonek, dynamo a světlomet, přední bílou odrazku, oranžové odrazky na obou stranách pedálů, kryt na řetěz, blatníky, oranžové odrazky na paprscích kol a zadní červenou svítilnu.

Jak vidíte, není toho zrovna málo, a je jasné, že kolo, na kterém vaše ratolest drandí kolem domu, není úplně vhodné na cyklistickou trasu, zvlášť, pokud její kus vede po silnici. A i když si vyberete málo frekventované silnice, ani zde není jízda bez nebezpečí. Právě na málo frekventovaných silnicích řidiči nečekají, že by potkali cyklistu.

Jaké trasy zvolit s dětmi?

Pro začátek nijak dlouhé a ideálně rovinaté. Ideální také je, pokud na konci na malého cyklistu čeká odměna, ať už v podobě zmrzliny, nebo něčeho, co vaše dítě má rádo. Bohužel, pěkný výhled jej většinou neuchvátí natolik, aby v něm zažehl nekonečnou lásku k cyklistice.

Dobré je také prokládat cestu na kole jinou zábavou – ať už je to lezení na strom, nebo jiná kratochvíle, díky které nebude výlet pro dítě tak jednotvárný. A konec konců – ani pro vás, jako rodiče nebude výlet taková nuda, když si plazení po stezce dětskou rychlostí, proložíte něčím zábavnějším.