Slapská přehrada na kole

Chcete vyrazit na kolo, dát si pořádně do těla, ale nevzdalovat se daleko od Prahy? To všechno vám dokáže splnit trasa okolo Slapské přehrady.

Jak se dostat na Slapy?

Slapská přehrada je pátou největší přehradou v České republice, a postavena byla roku 1950. Kromě vodních sportů jako je např. jachtaření, vodní lyžování, windsurfing, ale také koupání je přehrada využívána lodní dopravou. Z Prahy se tedy na Slapskou přehradu – nebo minimálně do Štěchovic dopravit parníkem po Vltavě. Další variantou je samozřejmě auto, nebo autobus, který jezdí ze Smíchovského nádraží přímo až do Slap. Zvolíte-li variantu parníkem do Štěchovic, připravte se ale na to, že vás cestou na Slapy bude čekat dlouhý a strmý kopec. 

Přehrada je vyhledávanou rekreační lokalitou. V okolí nádrže je k dispozici řada kempů, hotelů a penzionů, ale i krásné přírody a zajímavostí, které vybízí k pěším i cyklistickým výletům. Výška hráze je 60 m, délka hráze pak 260 m. A právě okolí slap nabízí hned několik cyklotras, s různou náročností a různým terénem.

Samotné Slapy se rozkládají v dlouhém a poměrně strmém kopci, který je několik set metrů dlouhý a vede od vrcholu Štěchovického kopce až k mostu přes Slapskou přehradu. Po cestě dolů hezké svezení, ale cesta nahoru není žádný med. Snad i proto jsou po cestě dvě restaurace a několik obchůdků, aby si cyklista mohl v kopci oddechnout. 

Trasa i pro děti

Chcete-li vyrazit s dětmi, zvolte trasu ze Slap po žluté, k motokrosovému areálu a pak směrem na Královku, kde se napojíte na zelenou turistickou značku. Dostanete se do slapských lesů, které jsou dokonalé pro treková kola. A díky tomu, že cesta vede po silnici jen minimálně, je vhodná i pro děti. Vy, jako rodič se nemusíte bát, že byste kličkovali mezi jedoucími auty a hrozila dopravní nehoda. Na druhou stranu, protože cesta vede přes pole a lesy, rozhodně se vyplatí helma, zvláště pro ty z vás, kteří máte trochu divočejší styl jízdy. Tady si ho totiž rozhodně můžete dovolit.

Kaňonem Hadí řeky

Po stejné trase – tedy ke Královkám, kde budete pokračovat po žluté značce, se dostanete do do údolí Kocáby, která byla přezdívána za čas trampů a milovníků divokého západu hadí řekou. A pak už jen pokračujete podél řeky, dokud vám to svaly a plíce dovolí. Trasa je velmi romantická, budete několikrát přejíždět Kocábu po lávkách a mostech a je pro zkušenější cyklisty.

Reklama