Tip: Kam na podzim na kolo?

Patříte mezi cyklonadšence, kteří se nenechají odradit troškou bláta a vody? Ukážeme vám, že ani na podzim ještě nemusíte odložit kolo do sklepa. Přinášíme vám pár tipů, kam vyrazit na kolo během podzimních dní.

 

Proč jezdit na kole i během podzimu?

Zaženete podzimní depky

Se zkracujícím se dnem organismus vyrábí méně hormonů štěstí a vyčerpávají se zásoby vitamínu D, který tělo získává ze slunečních paprsků. Pohyb na čerstvém vzduchu a slunečním svitu vám spolu se zdravým pohybem zvedne náladu. Výsledkem bude nejen zvýšená tělesná kondice, ale i úsměv na rtech!

Cyklostezky a horské trasy nejsou tak přeplněné

Lidí na cyklostezkách ubylo, takže nemusíte každých pár metrů vyhýbat maminkám s kočárky, nebo párečku bruslařů držících se za ruce. I horské traily jsou rázem poloprázdné a vy si tak můžete jízdu lépe vychutnat.

Se správným oblečením je na podzim ideální teplota na sport

Pokud patříte stejně jako já mezi cyklisty, kteří neradi jezdí v teplotách nad 30°C, bude pro vás podzim ideálním obdobím na cyklistiku. Základem je naučit se vrstvit funkční oblečení podle aktuální teploty. Základem je nepotit se zbytečně moc, ale ani neprochladnout.

Příroda hraje barvami

V Česku je podzim nejbarevnějším obdobím roku. Dejte si pořádně do těla a užijte si barvy kolem sebe. Dejte si jen pozor na spadané mokré listí, které může být hlavně při brzdění pěkně zrádné!

Kam vyrazit na podzimní cyklotoulky v Česku?

Zkontrolujte, jestli máte v pořádku doklady včetně pojištění auta, nasaďte kola na střešní nosiče a vydejte se vstříc podzimní dovolené v sedle jízdního kola. V následujících řádcích vám přinášíme tipy na nejkrásnější cyklotrasy v ČR.

Okolí Třeboně

Jednou z nejoblíbenějších cyklistických lokalit je Třeboňsko. Cyklisty zde láká nádherná přírodakulturní památky i rovinatý terén, díky kterému si zde na své přijdou i rodiny s dětmi. Nejznámější asi 40 km dlouhou naučnou stezku Okolo Třeboně v pohodě zvládnou i děti na prvním stupni ZŠ.

Cyklostezka Bečva

Od horských pramenů až do údolí se můžete vydat na kole díky Cyklostezce Bečva, která vede od pramenů Rožnovské Bečvy a Vsetínské Bečvy až po její soutok s Moravou. Celkem můžete projet až 160 km po trase vinoucí se podél řeky Bečvy. Po cestě, která je lemována malebnou krajinou projedete menší obce, ale i města jako Rožnov pod Radhoštěm, Lipník nad Bečvou a Přerov.

Šumava a Lipno

Šumava láká především fyzicky zdatnější cyklisty, nebo vyznavače elektrokol, kterým nevadí místní zvlněný profil a milují místní přírodu plnou hlubokých lesů a okouzlujících horských jezer. Pokud máte menší děti, možná pro vás bude spíše rovinatá cyklostezka podél nádrže Lipno. Na Šumavě si prostě každý najde to svoje.

Český ráj

Příroda a scenérie Českého ráje patří mezi opravdové skvosty naší republiky. Díky široké síti cyklostezek zde v létě proudí davy, které však na podzim o poznání prořídnou. Můžete si tak užít podzimní romantiku u hradu Kost, spoustu skalních útvarů či pískovcové skály poblíž zámku Hrubá Skála, které se objevily ve filmu Jak dostat tatínka do polepšovny. Před odjezdem na dovolenou každopádně zkontrolujte technický stav vozu a platné povinné ručení, abyste se vyhnuli zbytečným nepříjemnostem.