Zabezpečte kola a motorky před krádeží

Zima pomalu končí a cyklistická a motorkářská sezóna je konečně tady. Kola, motorky a skútry jsou přitom velmi oblíbenou a častou kořistí zlodějů. V poslední době se zvýšil také zájem zlodějů o elektrokola – jsou totiž drahá, a stačí chvilka nepozornosti, aby si jejich krádeží zloděj přišel k penězům. Pojďte se s námi podívat, jak můžete své kolo či motocykl snadno a rychle zabezpečit proti krádeži.

Jak se chránit před krádeží?

Správným způsobem, jak zabezpečit jízdní kolo, motorku, skútr a podobně, je bezpečně je přivázat k pevnému předmětu, jako je sloup, strom či masivní zábradlí. Využít lze také kotvy, které se upevní do země, případně do zdi, a jejichž okem se následně protáhne řetěz nebo lanko. Tímto způsobem zabezpečte své kolo nebo motorku při jejich odstavení venku, ale i v garáži – zvláště, pokud se nejedná o soukromou garáž.

V případě nutnosti také můžete svázat dlouhým řetězem více motorek nebo kol k sobě. Pro zajištění kol jsou vhodné buď masivnější lankové zámky s jádrem z oceli a s plastovým obalem a nebo lehčí bezpečnostní řetězy. Pro motorky jsou pak určeny silné ocelové řetězy.

Bezpečnostní řetězy

Bezpečnostní řetězy na kola a motorky bývají vždy potaženy odolnou textilí, která chrání před otlučením a poškrábáním laku. Řetěz je nutné doplnit o visací zámek, případně existují řetězy s již integrovaným zámkem, a to buď na klíč nebo na číselný kód. Masivní řetězy jsou nejspolehlivějším způsobem, jak libovolný typ kola nebo motorky ochránit před krádeží. Dostupné jsou v různých délkách a tloušťkách.

Samozřejmě platí, že čím je silnější materiál, tím je řetěz odolnější. Vhodné je vybírat řetězy z tvrzené oceli s odolností proti přeříznutí a přestřižení. Také visací zámek k nim by měl být masivní, odolný vůči korozi a s třmenem chráněným proti vytržení a rovněž přestřižení.

Výhody bezpečnostních řetězů

Výhodou řetězů je jejich vysoká bezpečnost, nevýhodou je pak jejich vyšší hmotnost a velikost, kvůli kterým nejsou vždy optimální pro přepravu na cestách, pokud je nemáte kam uložit. Naproti tomu lankové zámky lze přepravovat velmi snadno. Velmi často se dodávají včetně držáku na rám kola, díky kterému můžete mít zámek jednoduše upevněný přímo na kole během jízdy a připravený k použití.

Klíčové je zajistit kolo či motorku proti krádeži při každém zastavení, pokud je nemáte i jen chvíli na očích. Pokud potřebujete jednoduchý a rychlý způsob zajištění při krátkých zastávkách, můžete využít speciální zámek na kotoučovou brzdu. Tyto zámky jsou velmi malé a skladné, ideální na cesty. Použít je lze na všechny typy kol, motorek i skútrů, které mají brzdový kotouč s otvory.

Zámky lze velmi rychle nasadit i odemknout a sundat a jsou dostupné v čistě mechanické verzi a nebo v kombinaci s alarmem, který vás okamžitě upozorní na pokus o manipulaci.