Zelená dovolená - to nej pro rodiny s dětmi

Jak se nám ta symbolika barev v čase proměňuje… ještě před 30 lety by titulek „zelená dovolená“ byl ironickým komentářem pro pobyt v armádní službě tehdejší vlasti, dnes, naštěstí, je význam mnohem jasnější. Jde o dovolenkový pobyt, který příliš nezatíží navštívený kraj naší ekologickou stopou.

Dovolená v souladu s přírodou

Člověk stojí také v centru současného pohybu směrem k šetrnému životnímu stylu, šetrnému nikoliv nutně jen k vlastním prostředkům, i když i to je nezanedbatelnou součástí našich každodenních úvah, ale šetrnému také ve smyslu ekologické stopy, kterou člověk v krajině a historii zanechává. Čím dál více lidí, a je potěšitelné, že především mladých rodin s malými dětmi, je preferuje. Hledají nevšední místa, která mají za cíl být v souladu s přírodou a v přeneseném slova smyslu ukazovat, jak takový život, zodpovědný, ohleduplný a harmonický, může vypadat v praxi. V tomto článku o zelené dovolené se podíváme do Orlických hor a na Moravu, kde jsme našli několik krásných ubytování, kde si přijde na své celá rodina.

V Orlických horách najdete zelených ubytování hned několik. Vybrali jsme pro vás dvě z nich, která nás absolutně nadchla.

APARTMÁNY NA VRŠKU jsou opravdu TOP

Přírodní materiály, jedinečné prostory, příroda orlického podhůří a hlavně pohoda a klid. To najdete v apartmánech na vršku, které v roce 2017 získaly titul nejlepší penzion pro rodiny s dětmi.

Pokud hledáte tak trochu netradiční, ale hlavně pohodovou dovolenou s dětmi, čtěte dál. Ubytovat se můžete v jednom z osmi apartmánů. Vybrat si můžete podle toho, jaké máte rádi dřevo. Ano, čtete správně. Ubytování je unikátní nejen svým prostorem, ale i použitým materiálem dřeva.

Dětské hřiště i lesní školka

Ubytování je držitelem baby friendly certifikátu. A právem. O děti je zde opravdu dobře postaráno. vyřádit se můžou na krásném přírodním hřišti, které ladí s okolní přírodou a rozvíjet své dovednosti v lesní školce. A když se vaše ratolesti dosyta vyřádí na hřišti, můžete se vydat na výlet - těch je po okolí požehnaně. Apartmány na vršku naleznete v malebném údolí obce Libchavy v podhůři Orlických hor. Jsou tak ideálním místem pro trávení volného času. Ať už se jedná o vycházky do přírody (Zemská brána, přehrada Pastviny, westernkemp Vochtánka, Kralický sněžník nebo za bohatou historií Východních čech (zřícenina hradu Potštejn, Lanšperk, hrad Litice, zámek v Litomyšli, Nové Hrady, Ratibořice) vždy máte vše na dosah a v blízkém okolí apartmánů.

Na své si přijdou i milovníci cykloturistiky. Orlické cyklo království se nenazývá královstvím jen tak. Zdejší síť cyklostezek, která vede nádherným údolím Tiché Orlice a Třebovky a nabízí kvalitní asfaltový povrch včetně pravidelné údržby s minimálním převýšením, je opravdu unikátní. A vhodná pro cyklisty všech věkových kategorií. Desítky kilometrů stezek se rozbíhají z Ústí nad Orlicí na všechny strany. Jedna trasa vede přes Letohrad do Žamberka, druhá směřuje do České Třebové a třetí přes městečko Brandýs nad Orlicí, Choceň až do Vysokého Mýta.

2. SLUŇÁKOV - CENTRUM EKOLOGICKÝCH AKTIVIT MĚSTA OLOMOUC

Co je to Sluňákov? Dle definice na webu Sluňákov nabízí prožitky a poznání, které rozvíjejí uctivý vztah člověka k přírodě i k sobě samému. Je také místem, kde se můžete ubytovat. A to v nízkoenergetickém domě, který se vyznačuje moderní architekturou, designem a navíc se pyšní architektonickou cenou Grand Prix architektury 2007.

Dům nabízí velkorysé společné prostory i příjemné intimní zákoutí (virtuální prohlídka). Večer můžete posedět u krbu nebo venku u ohniště zlaté spirály. Navíc si můžete půjčit jízdní kolo nebo objednat prohlídku galerie v přírodě a případně prohlídku stavebního, architektonického a technologického řešení domu. A jak je to se stravováním? Můžete si objednat vegetariánská, veganská i bezlepková jídla. Individuální dietetické požadavky je možno vyřešit domluvou, nejčastěji kombinací našich jídel a jídel z vlastních zdrojů (zejména u bezlepkové diety či alergií na potravinářská aditiva).

3. CHATA NERATOV

Chata se nachází v obci Neratov v Orlických horách, v krásném místě - stojí v údolí ohraničeném od západu Anenským vrchem a z východu Divokou Orlicí. Neratov je vzdálený cca 20km od Rokytnice v O.h. a Žamberka směrem na Orlické Záhoří. Obec je plná pečlivě udržovaných roubených chalup s 50 stálými obyvateli a stovkou chalupářů. Je zde malý obchod se smíšeným zbožím (200m), dětské hříště (150m), restaurace se zahrádkou (200m). Dominantou Neratova je místní kostel Nanebevzetí Panny Marie, zajímavý především prosklenou střechou (více na www.neratov.cz).

Skutečně smysluplná dovolená

Pokud se rozhodnete pro ubytování v Chatě Neratov, nepřinese vám jen pohostinnou atmosféru a dobré výchozí místo pro spoustu výletů, ale také dobrý pocit. Chatu Neratov totiž provozuje nezisková organizace Sdružení Neratov. Úklid a praní prádla pro chatu zajišťují lidé s postižením, kteří pracují v místních chráněných dílnách. Také v Neratovaské hospodě, obchodě a jídelně jsou zaměstnáni handicapovaní lidé. Pobytem v Neratově a na chatě tak podporujete smysluplné zaměstnávání lidí s postižením.

Tak pokud ještě nemáte vybranou dovolenou, nebo jen chcete na víkend utéct do přírody, neváhejte a vyzkoušejte některé z těchto ubytování. Nejen, že se do sytosti vyřádíte s ratolestmi na čerstvém vzduchu, ale ještě podpoříte dobrou věc.

Uhodnete, co mají všechny doporučené destinace společného? Topí peletami!

 

Reklama