Jindřichův Hradec

Počátky Jindřichova Hradce souvisejí s existencí slovanského hradiska ve výhodné poloze na ostrohu řeky Nežárky a Hamerského potoka, které bylo nejpozději od 10. století správním centrem širokého okolí a zároveň důležitým strategickým bodem na jihu přemyslovského státu. Na konci 12. století dostal jihovýchodní Čechy v úděl Vítek z Prčice, který toto území rozdělil mezi své syny, kteří se stali zakladateli významných jihočeských šlechtických rodů: z Landštejna, ze Stráže, z Ústí a nejmocnějších Rožmberků a pánů z Hradce. Všichni tito Vítkovci užívali pak ve svých erbech pětilisté růže různých barev.

Obec: 
Jihočeský krajJindřichův Hradec
 
00:00
Jindřichův Hradec

Jindřichův Hradec, město pánů erbu růže, leží přesně uprostřed osy Praha - Vídeň. Město je čestným zástupcem jihočeských měst a městeček, nalzenete zde dlouhou historii, bohatou kulturu, široké sportovní vyžití a překrásnou okolní krajinu. Městu vévodí hradní a zámecký komplex, který je třetí největší v České republice. Ale jsou zde také muzea, velké úpravné náměstí, kostely a vodní plochy skýtající prostor pro relaxaci. Cyklisté jsou v Jindřichově Hradci opravdu vítáni, důkazem je hustá síť cyklotras navazující na páteřní cyklotrasu 32 Praha - Vídeň, patřící mazi tzv. greenways. Na výlet můžete z Jindřichova Hradce vyrazit do všech stran a žádnou variantou nebudete zklamáni, ale překvapeni budete jistě trasou vedoucí k hranicím s Rakouskem do oblasti zvané Česká Kanada. Krajiny s množstvím vodních ploch bohatou na lesy a s velkými balvany rozesetými po krajině, kterou protíná úzkokolejka vedoucí mezi Jindřichovým Hradcem a Novou Bystřicí, po které se v létě prohání parní vláček. Krajina korunovaná takovými skvosty jako je paulánký Klášter, či hrad Landštejn, Dačice, Slavonice a nesmíme opomenout památník největšího z největších - Járy Cimrmana v Kaprouně.

Kliknutím na libovolný obrázek jej otevřete v galerii zvětšený. Prohlížení pak můžete ovládat klávesnicí, myší nebo dotykem.

Reklama

Oblíbené trasy regionu

Infocentrum ve Stožci patří k těm nejkrásnějším na Šumavě

Při dnešních Běžkotoulkách potkáme živočicha, který u nás již téměř 500 let nežije, projedeme se podél železniční tratě, držící světový primát a prozkoumáme blíže jednu zajímavou technickou památku. Vyrazíme do jižní část Šumavského národního parku. 

Písek

Dnešní Cyklotoulky nás provedou Píseckem, projedeme si téměř sto let starou turistickou cestu, která spojuje královské město Písek s králem českých hradů – Zvíkovem.

 

Veselí nad Lužnicí

Snad ještě žádné Cyklotoulky nebyly tak propojené s vodou jako ty dnešní. Po cestě budeme míjet řeky, zatopené pískovny a hlavně desítky nádherných, malých i obrovských, divokých i až nehezky zkultivovaných, opečovávaných i na první pohled opuštěných - rybníků.

Stachy

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou na Šumavu a přesvědčí vás mimojiné o tom, že Sněžka nebyla vždy nejvyšším vrcholem Čech, ale to nebude zdaleka všechno. Podíváme se i do populárního lyžařského střediska a hlavně si pořádně zašlapeme.

Písek

Tentokrát se s Cyklotoulkami vydáme do jižních Čech a hned na dva výlety. Delší severní a kratší jižní.Navštívíme krále českých hradů, vydáme se postopách velkého vojevůdce i jeho literárního opaku, no bude toho dost.... 

 

Dačice

Dnes si projedeme dvě historická města, která spojuje nejen bezpočet krásných památek nacházejících se na jejich území a desítky rybníků ležících v jejich okolí, ale také řeka – Moravská Dyje. Podíváme se tam, kde spatřil světlo světa jeden z nejznámějších českých vynálezů.

Česká Kanada

Přírodní charakter krajiny, hluboké lesy, četné vodní plochy a sychravější podnebí než byste čekali - na vlastní kůži tak pocítíte, proč se zdejší území na pomezí Čech, Moravy a Rakouska nazývá Česká Kanada.

Borovany

Krajina plná rybníků tak velkých, že se ani nevejdou do objektivu fotoaparátu, desítky krásně zachovalých vesnických usedlostí a božích muk, nekonečné hluboké borové lesy. Tak to vypadá v okolí jihočeských Borovan.