Lomnice nad Lužnicí

Lomnice nad Lužnicí leží v malebné rybniční krajině a vznikla pod stejnojmenným hradem, který je poprvé doložen v přídomku jejího majitele Oldřicha z Lommnice již roku 1265. Jméno má původ v názvu potoka, nad kterým leží a jenž je zmiňován již roku 1367 (Lomnicze rivulus). Je odvozeno ze staročeského přídavného jména lomná, tj. voda lomozná, hlučná nebo představující mnohokrát lomený potok. Od konce 18. století (1789) je přidáván neshodný přívlastek - nad Lužnicí, ačkoliv řeka je od města vzdálena 2,5 km.

Obec: 
Jihočeský krajLomnice nad Lužnicí
 
00:00
Lomnice nad Lužnicí

Město Lomnice nad Lužnicí lze označit za město tří náměstí - náměstí 5. května, Palackého náměstí a Václavské náměstí

Více informací o dění v Lomnici nad Lužnicí naleznete na oficiálních stránkách města - Město Lomnice nad Lužnicí nebo na fb stránce Kultura Lomnice nad Lužnicí.

Naučná stezka Velký Lomnický - 5 km procházka krásnou a klidnou přírodou kolem rybníků Velký a Malý Lomnický

kostel sv. Václava 

kostel sv. Jana Křtitele 

Kliknutím na libovolný obrázek jej otevřete v galerii zvětšený. Prohlížení pak můžete ovládat klávesnicí, myší nebo dotykem.
Stará radnice - dnes sídlo Informačního a kulturního střediska a Městské knihovny Lomnice nad Lužnicí,
Vydáno: Čtvrtek, 27. Duben 2023 - 16:05

Sobota 22. července patří v Lomnici nad Lužnicí na Farské louce kapele PARKÁN a ONE SPIRIT.

Vstupné 200,-Kč 

 

Vydáno: Čtvrtek, 27. Duben 2023 - 12:06

Hostem a zároveň pomyslnou tečkou folklorního festivalu U Zlaté stoky v Lomnici nad Lužnicí bude HRADIŠŤAN s JIŘÍM PAVLICOU.

Vydáno: Čtvrtek, 27. Duben 2023 - 12:04

REJ ČARODĚJNIC NA FARSKÉ LOUCE - stavění májky (16:00) - CZI divadlo pro děti (18:00) - průvod čarodějnic z Palackého náměstí (19:00) - Fedrfechtýři - Větrnice - čarodějnická zábava s kapelou SECOND SERVICE BAND

 

Vydáno: Středa, 30. Listopad 2022 - 15:43

Farská louka v Lomnici nad Lužnicí ožije ve dnech 25.8.-26.8.2023 folklorem. 

Vydáno: Středa, 30. Listopad 2022 - 15:41

V neděli 18.12. (poslední adventní neděle) od 14 hodin proběhne na náměstí 5. května u Staré radnice tradiční adventní trh s doprovodným programem.

V rámci doprovodného programu vystoupí děti z mateřské školy, Rybníkáři se svou Cestou do Betléma, děti z folklorního souboru Javoráček.

Reklama

Oblíbené trasy regionu

Infocentrum ve Stožci patří k těm nejkrásnějším na Šumavě

Při dnešních Běžkotoulkách potkáme živočicha, který u nás již téměř 500 let nežije, projedeme se podél železniční tratě, držící světový primát a prozkoumáme blíže jednu zajímavou technickou památku. Vyrazíme do jižní část Šumavského národního parku. 

Písek

Dnešní Cyklotoulky nás provedou Píseckem, projedeme si téměř sto let starou turistickou cestu, která spojuje královské město Písek s králem českých hradů – Zvíkovem.

 

Veselí nad Lužnicí

Snad ještě žádné Cyklotoulky nebyly tak propojené s vodou jako ty dnešní. Po cestě budeme míjet řeky, zatopené pískovny a hlavně desítky nádherných, malých i obrovských, divokých i až nehezky zkultivovaných, opečovávaných i na první pohled opuštěných - rybníků.

Stachy

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou na Šumavu a přesvědčí vás mimojiné o tom, že Sněžka nebyla vždy nejvyšším vrcholem Čech, ale to nebude zdaleka všechno. Podíváme se i do populárního lyžařského střediska a hlavně si pořádně zašlapeme.

Písek

Tentokrát se s Cyklotoulkami vydáme do jižních Čech a hned na dva výlety. Delší severní a kratší jižní.Navštívíme krále českých hradů, vydáme se postopách velkého vojevůdce i jeho literárního opaku, no bude toho dost.... 

 

Dačice

Dnes si projedeme dvě historická města, která spojuje nejen bezpočet krásných památek nacházejících se na jejich území a desítky rybníků ležících v jejich okolí, ale také řeka – Moravská Dyje. Podíváme se tam, kde spatřil světlo světa jeden z nejznámějších českých vynálezů.

Česká Kanada

Přírodní charakter krajiny, hluboké lesy, četné vodní plochy a sychravější podnebí než byste čekali - na vlastní kůži tak pocítíte, proč se zdejší území na pomezí Čech, Moravy a Rakouska nazývá Česká Kanada.

Borovany

Krajina plná rybníků tak velkých, že se ani nevejdou do objektivu fotoaparátu, desítky krásně zachovalých vesnických usedlostí a božích muk, nekonečné hluboké borové lesy. Tak to vypadá v okolí jihočeských Borovan.