Týn nad Vltavou

Týn nad Vltavou je jedním z nejstarších sídel na jihu Čech. Město je rozloženo po obou březích řeky Vltavy, nedaleko jejího soutoku s Lužnicí. Počátky Týna nad Vltavou se datují již do první poloviny XI. století, kdy bylo území v majetku pražského biskupství. Bylo zde vybudováno opevněné sídlo biskupského správce a v jeho blízkosti se rozrostla osada. Na místě původního správního sídla byl v první polovině XIII. století založen hrad. Hrad zanikl koncem XVII. století, dnes můžeme na jeho místě spatřit renesanční kamenný most, hradní příkop a pozůstatky valů.

Obec: 
Jihočeský krajTýn nad Vltavou
 
00:00
Týn nad Vltavou

Malebné jihočeské město Týn nad Vltavou spolu se svým okolím a strategickou polohou má rozhodně co nabídnout. Rozkládá se po obou březích Vltavy, nedaleko soutoku s Lužnicí. V bezprostřední blízkosti města se nachází přehradní nádrže Orlík a Hněvkovice - ráj pro rybáře a milovníky vodních sportů, navíc mezi Orlíkem a Týnem nad Vltavou funguje lodní doprava. Město je ovšem i kulturním centrem oblasti. Je zde možné navštívit Městské muzeum (expozice regionu, historických loutek a vltavínů) a prestižní Městskou galerii U Zlatého slunce (dříve ART CLUB), v níž vystavují přední čeští výtvarní umělci. Město má též zajímavé podzemí. Jeden z mnoha možných výletů může mít za cíl např. Přírodovědné muzeum Semenec, poté poklidný a majestátní soutok Vltavy s Lužnicí. V Kolodějích nad Lužnicí lze navštívit místní raritu - jedná se o místo provozované jako budhistický klášter. Vynechat nemůžete ani zámek Mitrowicz, kde lze shlédnout šermířské souboje, komedie a máte-li šteští, tak i společenskou událost popravu. V Nětěchovicích stojí za návštěvu zase Jihočeské zemědělské muzeum, kde je možno si vyzkoušet různá řemesla dob minulých. Na zpáteční cestu se vydejte po hipostezce, stezce vhodné pro vyjížďky na koních. Minout nelze ani původní hradiště, kde se dnes provozuje divadlo s vlastním otáčivým hledištěm. Pokud máte štěstí na krásné a teplé počasí, určitě se Vám bude hodit i nově zrekonstruované místní koupaliště. Zajímá vás, jak vybrat kolo na tuto projížďku?

Hotel Zlatá Loď
Adresa:
Náměstí Míru 251 ; 375 01 Týn nad Vltavou
Kliknutím na libovolný obrázek jej otevřete v galerii zvětšený. Prohlížení pak můžete ovládat klávesnicí, myší nebo dotykem.

Reklama

Oblíbené trasy regionu

Infocentrum ve Stožci patří k těm nejkrásnějším na Šumavě

Při dnešních Běžkotoulkách potkáme živočicha, který u nás již téměř 500 let nežije, projedeme se podél železniční tratě, držící světový primát a prozkoumáme blíže jednu zajímavou technickou památku. Vyrazíme do jižní část Šumavského národního parku. 

Písek

Dnešní Cyklotoulky nás provedou Píseckem, projedeme si téměř sto let starou turistickou cestu, která spojuje královské město Písek s králem českých hradů – Zvíkovem.

 

Veselí nad Lužnicí

Snad ještě žádné Cyklotoulky nebyly tak propojené s vodou jako ty dnešní. Po cestě budeme míjet řeky, zatopené pískovny a hlavně desítky nádherných, malých i obrovských, divokých i až nehezky zkultivovaných, opečovávaných i na první pohled opuštěných - rybníků.

Stachy

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou na Šumavu a přesvědčí vás mimojiné o tom, že Sněžka nebyla vždy nejvyšším vrcholem Čech, ale to nebude zdaleka všechno. Podíváme se i do populárního lyžařského střediska a hlavně si pořádně zašlapeme.

Písek

Tentokrát se s Cyklotoulkami vydáme do jižních Čech a hned na dva výlety. Delší severní a kratší jižní.Navštívíme krále českých hradů, vydáme se postopách velkého vojevůdce i jeho literárního opaku, no bude toho dost.... 

 

Dačice

Dnes si projedeme dvě historická města, která spojuje nejen bezpočet krásných památek nacházejících se na jejich území a desítky rybníků ležících v jejich okolí, ale také řeka – Moravská Dyje. Podíváme se tam, kde spatřil světlo světa jeden z nejznámějších českých vynálezů.

Česká Kanada

Přírodní charakter krajiny, hluboké lesy, četné vodní plochy a sychravější podnebí než byste čekali - na vlastní kůži tak pocítíte, proč se zdejší území na pomezí Čech, Moravy a Rakouska nazývá Česká Kanada.

Borovany

Krajina plná rybníků tak velkých, že se ani nevejdou do objektivu fotoaparátu, desítky krásně zachovalých vesnických usedlostí a božích muk, nekonečné hluboké borové lesy. Tak to vypadá v okolí jihočeských Borovan.