Ústí nad Labem

Ústí nad Labem se nachází v srdci chráněné krajinné oblasti České středohoří, jíž jednoznačně dominuje údolí Labe s Portou Bohemicou, tzv. Bránou Čech. Krajina je zde typická kužely kopců dávno vyhaslých sopek. Překrásné pohledy na krajinu pak nabízí řada vyhlídkových míst a rozhleden, např. Erbenova vyhlídka, Větruše.V nevelké vzdálenosti na sever od Ústí nad Labem se strmě zvedá hřeben Krušných hor a daleko to není ani do skalních labyrintů Labských pískovců a Národního parku České Švýcarsko. Život města byl odedávna spjat s vodou. Řeka Labe je významnou evropskou vodní cestou a je využívána pro nákladní dopravu i rekreační plavbu. Na území města se do ní vlévá řeka Bílina. Četné potoky, které sbíhají k Labi, vytvořily v okolí Ústí nad Labem krásné kaskády a vodopády. V blízkosti města se jich nachází 12. Jedním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších vodopádů je Vaňovský vodopád. V nedalekých Chabařovicích vzniklo zatopením hnědouhelného lomu jezero Milada.

Obec: 
Ústecký krajÚstí nad Labem
 
00:00
Ústí nad Labem

Univerzitní město Ústí nad Labem ležící v překrásné krajině labského údolí je významným kulturním, sportovním a obchodním centrem a sídlem řady významných institucí. Díky dobré dopravní dostupnosti je také přirozenou branou do romantického kraje Labských pískovců, Českého středohoří i na hřebeny Krušných hor.

Neodolatelným lákadlem i výzvou pro každého návštěvníka jsou zejména kužele dávno vyhaslých sopek s množstvím rozhleden a vyhlídkových míst. Už Alexander von Humboldt, významný německý přírodovědec a spoluzakladatel geografie v době, kdy projel velikou část světa, označil výhled z Milešovky na České středohoří za třetí nejkrásnější na světě.

Nádherné vyhlídky a množství rozhleden se nachází i v nejbližším okolí města. Z nich byste neměli vynechat romantickou zříceninu hradu Střekov, výletní zámeček Větruše, Erbenovu vyhlídku, vyhlídku na Vysokém Ostrém či rozhlednu Varhošť. Od dubického kostelíka je monumentální výhled na Labe meandrující kaňonovitým údolím nazývaným

Porta Bohemica – Brána Čech.  

Víte, že město Ústí nad Labem je i městem vodopádů? Jen málokde byste objevili tolik vodopádů jako v okolí města Ústí nad Labem. Potoky, které se sbíhají k řece Labi, vytvořily na příkrých svazích labského kaňonu krásné kaskády a vodopády, kterých naleznete v okolí města nejméně osmnáct. K nejvyšším vodopádům Českého středohoří patří Vaňovský vodopád, ale určit nejkrásnější z nich je těžké. Nejlépe bude, když to zkusíte sami. Odměnou Vám budou nezapomenutelné zážitky skryté většině lidí.

Vodopády a rozhledny na Ústecku mohou tedy být jedním ze zajímavých cílů vašich procházek v okolí Ústí nad Labem.

Hotel Větruše
Adresa:
Fibichova 3547/23, Ústí nad Labem
Hotel Ostrov
Adresa:
Ostrov u Tisé 12, 403 36 Tisá

• Malebný hrad Střekov a zřícenina hradu Blansko

• Areál výletního zámečku Větruše s přírodním a zrcadlovým bludištěm, vyhlídkovou věží a sportovištěm

• Lanová dráha z centra města na Větruši

• Muzeum města Ústí nad Labem

• Zoologická zahrada a kostel sv. Floriána v Krásném Březně

• Zámek a pivovar ve Velkém Březně

• jezero Milada

• Muzeum v přírodě Zubrnice a železniční muzeum v Zubrnicích

• Skalní město v Tisé

• Vaňovský vodopád a skalní útvar Vrkoč

Kliknutím na libovolný obrázek jej otevřete v galerii zvětšený. Prohlížení pak můžete ovládat klávesnicí, myší nebo dotykem.
Muzeum města Ústí nad Labem, Muzeum v přírodě Zubrnice, Pomník Přemysla Oráče, Ústí nad Labem, Vaňovský vodopád, Větruše a lanovka, železniční muzeum v Zubrnicích, Erbenova vyhlídka, Hrad Střekov, Lidické náměstí a Severočeské divadlo, Mariánský most, Skalní město Tisá, Vyhlídková terasa na Větruši, zámek Velké Březno, Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Porta Bohemica
Vydáno: Středa, 10. Červenec 2019 - 13:23

Cyklistická sezóna je v plném proudu. Pokud hledáte inspiraci pro své cyklotoulky, nenechte si ujít nový díl stejnojmenného pořadu, na jehož natáčení se podílelo oddělení cestovního ruchu Magistrátu města Ústí nad Labem. Zavede vás na vrcholky Krušných hor, ale i na skok do Německa.

Vydáno: Středa, 27. Březen 2019 - 9:12

Město Ústí nad Labem v rámci projektu Zdravé město opět připravilo pro cyklisty možnost zdarma se cyklobusem dopravit z Labské stezky na Severní Terasu.

Novinkou letošního roku je změna trasy, neboť cyklobus pojede rovněž přes zastávku Bukov.

Vydáno: Středa, 27. Březen 2019 - 9:06

V sobotu 13. dubna 2019 společně přivítáme cyklistickou sezónu.

Program je připraven na Labské stezce u Benešova mostu v čase 10:00 - 15:00.

Na co se při této příležitosti můžete těšit? 

Vydáno: Úterý, 12. Únor 2019 - 8:53

V Cyklocentru města Ústí nad Labem v prostoru "Zanádraží" máte možnost zapůjčení jízdního kola. Na zájemce čeká 10 kol, přičemž jedno je vybavenou dětskou sedačkou. Samozřejmostí je rovněž možnost zapůjčení cyklistické helmy.

Oblíbené trasy regionu

Klášterec nad Ohří

Vodní plocha a červený zámek odrážející se v její hladině. Nenechte se zmýlit, i tato představa může mít několik reálných předobrazů. Dnešní Cyklotoulky Vás zavedou nikoli do jihočeské Lhoty, ale do Klášterce nad Ohří.

Šluknov

Dnešní Cyklotoulky nám ukážou cestu z nejsevernějšího města naší republiky do Národního parku Česko Saské Švýcarsko a představí nám Šluknovský výběžek tak, jak ho většina z nás nezná.

Benešov nad Ploučnicí

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou do Ústeckého kraje, který je pro cyklisty z jiných částí země asi oblastí víceméně neprobádanou a to je…. škoda. Nebo spíš výzva? Tam, kde jsem byl, je o cyklisty skvěle postaráno a navíc je i na co koukat, takže neváhejte.

Klíny - za kouzlem Krušných hor

Dnes navštívíme lokalitu, ve které můžete své zdraví otužovat v zimě i v létě, v době, kdy na zemi leží metrové závěje i ve 30ti stupňových vedrech.

Lázně Mšené

Nepatří sice mezi naše největší lázně, ale můžou jim konkurovat jinak. Třeba polohou, jsou rozhodně nejblíže položenými lázněmi od Prahy. Nebo nabídkou, k léčení nevyužívají jen vlastní slatinu, ale i pohyb, k lázeňství přidávají třeba nordic walking nebo cyklistiku.

Moldava

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou vysoko na sever, až na samotnou hranici s Německem. Do kraje, který je tak trochu bohem zapomenutý a zatím spíše neobjevený, ale o to zajímavější je právě pro turisty. Jsou tu věci, které už jinde nepotkáte. Nevěříte? Tak hurá na Moldavu.

 

Krupka

Existuje určitě mnoho míst, kam by se většina lidí na výlet nevypravila, protože by tam nic zajímavého nečekala. Ale jak už to bývá, co dělá většina, nemusí být vždy správné. Dnešní Cyklotoulky vám jedno z takto přehlížených míst představí, je jím severočeská Krupka.