Strážný

Historie obce je úzce spojena se Zlatou stezkou, která vedla stráženskou kotlinou a spojovala bavorský Pasov s českým vnitrozemím. Na této význámné obchodní tepně vznikla v 17. století osada Kunžvart. Původní název osady pocházel od nedalého strážného hradu Kunžvart, později se pro obec vžil název Strážný. Obec poměrně rychle začala prosperovat a již v roce 1833 jí procházela silnice spojující Prahu s Pasovem. V polovině 19. století získala obec dokonce tržní právo, které jí umožnilo pořádat třikrát ročně trhy a byla označována za město. Dnešní městys využívá i nadále výhodné příhraniční polohy se sousedním Německem.

Obec: 
Jihočeský krajStrážný
 
00:00
Strážný

Městys Strážný leží v centrální Šumavě nedaleko hranic s Bavorskem a jeho historický význam je patrný už z jeho názvu. Důkazem svého poslání je zřícenina strážného hradu Kunžvart a v okolí se nacházející opevnění z časů ne až tak minulých. Od dob železné opony je ovšem tato lokalita velmi poklidná, důkazem dřívějšího rušného života jsou jen pozůstatky bývalých vesnic a vesniček, jejichž obyvatelstvo bylo vysídleno. Dodnes patří tato část Šumavy k těm klidnějším, méně objeveným, a to je právě kouzlo této oblasti. Turisté si zde přijdou na své jak v létě, tak v zimě. Okolí je protkáno množstvím cyklotras a v zimě běžkotras, napojující se dnes již bez problémů na ty německé. 

Kliknutím na libovolný obrázek jej otevřete v galerii zvětšený. Prohlížení pak můžete ovládat klávesnicí, myší nebo dotykem.

Oblíbené trasy regionu

Infocentrum ve Stožci patří k těm nejkrásnějším na Šumavě

Při dnešních Běžkotoulkách potkáme živočicha, který u nás již téměř 500 let nežije, projedeme se podél železniční tratě, držící světový primát a prozkoumáme blíže jednu zajímavou technickou památku. Vyrazíme do jižní část Šumavského národního parku. 

Písek

Dnešní Cyklotoulky nás provedou Píseckem, projedeme si téměř sto let starou turistickou cestu, která spojuje královské město Písek s králem českých hradů – Zvíkovem.

 

Veselí nad Lužnicí

Snad ještě žádné Cyklotoulky nebyly tak propojené s vodou jako ty dnešní. Po cestě budeme míjet řeky, zatopené pískovny a hlavně desítky nádherných, malých i obrovských, divokých i až nehezky zkultivovaných, opečovávaných i na první pohled opuštěných - rybníků.

Stachy

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou na Šumavu a přesvědčí vás mimojiné o tom, že Sněžka nebyla vždy nejvyšším vrcholem Čech, ale to nebude zdaleka všechno. Podíváme se i do populárního lyžařského střediska a hlavně si pořádně zašlapeme.

Písek

Tentokrát se s Cyklotoulkami vydáme do jižních Čech a hned na dva výlety. Delší severní a kratší jižní.Navštívíme krále českých hradů, vydáme se postopách velkého vojevůdce i jeho literárního opaku, no bude toho dost.... 

 

Dačice

Dnes si projedeme dvě historická města, která spojuje nejen bezpočet krásných památek nacházejících se na jejich území a desítky rybníků ležících v jejich okolí, ale také řeka – Moravská Dyje. Podíváme se tam, kde spatřil světlo světa jeden z nejznámějších českých vynálezů.

Česká Kanada

Přírodní charakter krajiny, hluboké lesy, četné vodní plochy a sychravější podnebí než byste čekali - na vlastní kůži tak pocítíte, proč se zdejší území na pomezí Čech, Moravy a Rakouska nazývá Česká Kanada.

Borovany

Krajina plná rybníků tak velkých, že se ani nevejdou do objektivu fotoaparátu, desítky krásně zachovalých vesnických usedlostí a božích muk, nekonečné hluboké borové lesy. Tak to vypadá v okolí jihočeských Borovan.