Nový Knín

Bývalé Královské zlatohorní město má v současné době 1800 obyvatel. Město se skládá z bývalých obcí Nový Knín, Starý Knín, Sudovice, Kozí Hory, Chramiště, Hranice a Libčice.

Obec: 
Středočeský krajNový Knín
 
00:00
Nový Knín

Bývalé Královské zlatohorní město má v současné době 1800 obyvatel. Město se skládá z bývalých obcí Nový Knín, Starý Knín, Sudovice, Kozí Hory, Chramiště, Hranice a Libčice. O významu Knína svědčí první písemná zmínka z roku 1186, kdy Knín existoval jako knížecí přemyslovský dvorec. Toho roku byla právě na tomto dvorci uzavřena smlouva, známá jako „Knínský smír“ o opětovném připojení Moravy k Čechám v nedílný celek. Tato smlouva byla výsledkem mírového jednání mezi českým knížetem Bedřichem Pražským a moravským markrabětem Konrádem Otou Znojemským. V letech 1218 a 1219 tu přebýval Přemysl Otakar I., r. 1341 Jan Lucemburský. Největšího rozkvětu se Nový Knín dočkal v 16. století. Vážnější pokus o obnovu kutání se odehrál v letech 1914 – 1933, za okupace a dále až do poloviny 20. stol. Rozsáhlé stopy po této činnosti jsou dodnes patrné na vrchu Chvojná a při říčce Kocábě. Roku 1776 vznikla v Novém Kníně první včelařská škola v Čechách. Historický střed města byl prohlášen Městskou památkovou zónou a v ní se nachází řada kulturních památek.Na náměstí Jiřího z Poděbrad kostel sv. Mikuláše, Mincovna, Radnice a v blízkém okolí Včelařská škola a štít bývalé koželužny. Obci Starý Knín vévodí bývalý velkostatek řádu Křížovníků s červenou hvězdou s farou a kostel sv. Františka Serafínského, kde jsou hroby rodu Mitrovických, původních vlastníků Staroknínského panství. Nejvýznamnější z tohoto rodu je Vaclav Vratislav z Mitrovic autor prvního českého cestopisu. Městečko je umístěno v nádherné přírodě v údolí říčky Kocáby obklopené lesy pouhých 40 km od Prahy. V budově Mincovny je umístěna pobočka Hornického muzea v Příbrami - Muzeum těžby a zpracování zlata na Novoknínsku. Zajímavý je taky soubor sedmi bývalých mlýnů na Kocábě a Voznickém potoku. Okolí Nového Knína je známe jako houbařský ráj, nádherná cesta je po toku říčky Kocáby do Štěchovic přes známé trampské osady – včetně kultovní Askalony. Co by kamenem dohodil se nachází významná rekreační oblast Slapská přehradní nádrž se středisky Ždáň, Stará Živohošť, Cholín a Županovice. Za výlet stojí rozhledna na Veselém Vrchu u Mokrska a muzeum Křižovnický Špýchar v Prostřední Lhotě. Unavení turisté jistě ocení dobrou úroveň restaurací a hospůdek v Novém Kníně a dobré spojení s Prahou. Pro milovníky romantiky je možné doporučit „Vlak na Dobříš“ – nejbližší zastávka v Malé Hraštici.

Kliknutím na libovolný obrázek jej otevřete v galerii zvětšený. Prohlížení pak můžete ovládat klávesnicí, myší nebo dotykem.
znaknk.jpg, skenovat0003.jpg, novyastarykninzhurek-2005-09-09-vyrez.jpg, novy-knin-mincovna.jpg, novy-knin-celkovy-pohled.jpg, mlyn-krcal-1.jpg, kostel-skola-relief.jpg, kosar-2.jpg

Reklama

Oblíbené trasy regionu

Příbram

Dnešní Cyklotoulky budou tak trošku duchovní, podíváme se na místa, kde se o duši téměř vždy řádně starali a starají, ale i do míst, kde nebylo vůbec nic mimořádného duši vypustit či upsat ji ďáblu a nakonec navštívíme oblast, která je pro duši příjemným a přitom snadno dostupným pohlazením.

Rakovník

Dnešní Cyklotoulky nás přivedou do míst, kde žil náš nejslavnější král, slavný spisovatel i pochybný alchymista. Prohlédneme se hrad s mimořádně zajímavou historií i vesničku, kde se naopak neděje vůbec nic.

Cyklotoulky Sedlčanskem

Hledáte-li pro své cyklotoulání krajinu krásnou i přívětivou, fyzicky příliš nenáročnou a navíc kousek od Prahy, pak je Sedlčansko tou pravou volbou. Kraj bez velkého průmyslu, hustého provozu a velkých zástaveb.

Roudnice nad Labem

Dnešní výlet patří k těm, které by měl jednou za život absolvovat každý, alespoň podle teze: Co pro muslima Mekka to pro Čecha Říp. Vypravíme se totiž po stopách praotce Čecha a taky si projedeme cyklostezku podél Labe. Projedeme se okolo Roudnice nad Labem.

Mšeno

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou doprostřed divoké přírody, ukážou nám krásnou lidovou architekturu, prokletý hrad a jedno mimořádné koupaliště. Projedeme se totiž po Kokořínsku.

Čáslav

Tento výlet není příliš o kopcích, i když jeden si nakonec stejně vyšlápneme. Není ani o přírodních památkách, i když se projedeme zajímavou krajinou. Ale prohlédneme si zajímavé historické město, krásný a pohádkový zámek a při troše štěstí uvidíme i něco z nejmodernější vojenské techniky.

Kutná Hora

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou do jednoho z nejkrásnějších měst u nás, prohlédneme si nádherné památky, ale podíváme se i do starých dolů. Vyjedeme si na ostrov, abychom z něj podél vinic dorazili zpátky do cíle. A to vše v celkem nenáročném prostředí. Projedeme se po Kutné Hoře a okolí.