Poděbrady

Co se Vám vybaví, slyšíte-li "Poděbrady"? Slavný český král Jiří z Poděbrad? Jedno z nejstarších golfových hřišť v republice? Lázně? Poděbrady, to je ale také Polabí - řeka a mírná rovinatá krajina kolem ní. A k Polabí patří neodmyslitelně kolo. Cyklistické stezky, které vedou z Libice nad Cidlinou přes Poděbrady na Nymburk, lákají v letních měsících nejen cyklisty, ale i stovky milovníků in line bruslení.

Obec: 
Středočeský krajPoděbrady
 
00:00
Poděbrady

Poděbrady leží v malebné Polabské nížině. Nadmořská výška 190 m nad mořem řadí město mezi nejteplejší místa v České republice s nejstabilnějším počasím. V současné době zde žije zhruba 13 400 obyvatel. Krajina v okolí Poděbrad je převážně rovinná, ideální pro nenáročné procházky a cykloturistiku. Pohodlnou jízdu po místních cyklostezkách ocení především rodiny s dětmi a také cyklisté-senioři. Historie Poděbrad sahá až do pravěku, daleko před počátky českého státu. Tehdejší lesnatou krajinou protkanou hustou sítí říčních ramen procházela stará obchodní cesta, směřující z Prahy do východních Čech a dále do Slezska a Polska. V místech, kde tato významná komunikace přetínala řeku Labe, při brodu, vznikla prastará osada a malá strážní tvrz. Právě poloha „pode brody“ dala vzniknou názvu města. Největšího rozkvětu doznalo panství za pánů z Kunštátu. Významnou postavou tohoto rodu se stal Jiří z Poděbrad, který byl roku 1458 zvolen českým králem. V prvním roce vlády krále Vladislava Jagellonského roku 1472 byly Poděbrady povýšeny na město a obdržely četná práva včetně městského znaku. Významným mezníkem v historii města se stal rok 1905, kdy byl na vnitřním nádvoří zámku navrtán první pramen minerální uhličité vody. Majiteli poděbradského panství byli tehdy Chariclea Ypsilanti a její choť kníže Filip Arnošt Hohenlohe z Schillingfürstu. Ten se chopil nabídnuté příležitosti a o tři roky později otevřel tzv. Knížecí lázně a zahájil první úspěšnou lázeňskou sezónu.

Co jste možná nevěděli: Ve 14. - 16. století byla ve zdejší oblasti budována velkolepá soustava rybníků. Jen na samotném poděbradském panství se nacházelo 48 rybníků. Největší z nich - Blato - měl rozlohu 996 ha (pro porovnání - rybník Rožmberk má 489 ha). Za svého mládí tu dokonce působil i Jakub Krčín.

Kliknutím na libovolný obrázek jej otevřete v galerii zvětšený. Prohlížení pak můžete ovládat klávesnicí, myší nebo dotykem.
lletecky-snimek-podebrad.jpg, zamek-z-mostu.jpg, zamek-od-plavebni-komory.jpg, zamek-vez.jpg, zamek-v-noci.jpg, pamatnik-krale-jiriho-2.nadvori-zamku.jpg, jiriho-namesti-socha-krale-jiriho.jpg, jiriho-namesti-zamek.jpg, jiriho-namesti-s-koly.jpg, 2-radnice-s-morovym-sloupem.jpg, 4-radnice.jpg, park-libenskeho-kolonada-kavarna.jpg, park-libenskeho-kolonada.jpg, lazensky-park.jpg, jaro-v-parku.jpg, 2-trnkuv-pramen.jpg, polabske-muzeum-domek-kunhuta.jpg, polabske-muzeum.jpg, oberreignerova-vila.jpg, inundacni-most.jpg, inundacni-most-hladiny-labe-pri-povodnich.jpg, zvonicka-u-havirskeho-kostelika.jpg, mestaky-hrbitov-vstupni-brana.jpg, mestsky-hrbitov-kaple.jpg, mestsky-hrbitov-lidicky-smutek.jpg, mestsky-hrbitov-bilkova-zed.jpg, hydroelektrarna.jpg, budova-nadrazi.jpg, nadrazi-vitraze.jpg, labska-cyklostezka.jpg, jezero.jpg, vyletni-vlacek.jpg, vodarna.jpg, cidlina.jpg

Reklama

Oblíbené trasy regionu

Příbram

Dnešní Cyklotoulky budou tak trošku duchovní, podíváme se na místa, kde se o duši téměř vždy řádně starali a starají, ale i do míst, kde nebylo vůbec nic mimořádného duši vypustit či upsat ji ďáblu a nakonec navštívíme oblast, která je pro duši příjemným a přitom snadno dostupným pohlazením.

Rakovník

Dnešní Cyklotoulky nás přivedou do míst, kde žil náš nejslavnější král, slavný spisovatel i pochybný alchymista. Prohlédneme se hrad s mimořádně zajímavou historií i vesničku, kde se naopak neděje vůbec nic.

Cyklotoulky Sedlčanskem

Hledáte-li pro své cyklotoulání krajinu krásnou i přívětivou, fyzicky příliš nenáročnou a navíc kousek od Prahy, pak je Sedlčansko tou pravou volbou. Kraj bez velkého průmyslu, hustého provozu a velkých zástaveb.

Roudnice nad Labem

Dnešní výlet patří k těm, které by měl jednou za život absolvovat každý, alespoň podle teze: Co pro muslima Mekka to pro Čecha Říp. Vypravíme se totiž po stopách praotce Čecha a taky si projedeme cyklostezku podél Labe. Projedeme se okolo Roudnice nad Labem.

Mšeno

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou doprostřed divoké přírody, ukážou nám krásnou lidovou architekturu, prokletý hrad a jedno mimořádné koupaliště. Projedeme se totiž po Kokořínsku.

Čáslav

Tento výlet není příliš o kopcích, i když jeden si nakonec stejně vyšlápneme. Není ani o přírodních památkách, i když se projedeme zajímavou krajinou. Ale prohlédneme si zajímavé historické město, krásný a pohádkový zámek a při troše štěstí uvidíme i něco z nejmodernější vojenské techniky.

Kutná Hora

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou do jednoho z nejkrásnějších měst u nás, prohlédneme si nádherné památky, ale podíváme se i do starých dolů. Vyjedeme si na ostrov, abychom z něj podél vinic dorazili zpátky do cíle. A to vše v celkem nenáročném prostředí. Projedeme se po Kutné Hoře a okolí.