Rakovník

Město Rakovník najdete na mapě v nejzápadnějším cípu Středočeského kraje v zákoutí Křivoklátských lesů, cca 60 km od Prahy.

Obec: 
Středočeský krajRakovník
 
00:00
Rakovník

Město památek, piva, bílého mýdla, keramiky a renesančních povídek Zikmunda Wintra Město Rakovník najdete na mapě v nejzápadnějším cípu Středočeského kraje v zákoutí Křivoklátských lesů, cca 60 km od Prahy. Toto malebné město, s červeným rakem ve znaku, proslavil Nezbedný bakalář a další historické povídky spisovatele Zikmunda Wintra, Ottovo bílé mýdlo, keramika RAKO a pivo, podle renesanční ódy stejně výjimečné jako jeden papež v Římě, jedna věž v Cremoně a jeden přístav v Anconě. Nejen pěnivý mok, ale i mnoho rakovnických památek jsou ve své podstatě unikátní. Chloubou a nezaměnitelným symbolem Rakovníka jsou dvě gotické brány středověkého opevnění města. Z ochozu té první, které se právem říká Vysoká, neboť se tyčí do výšky přes čtyřicet metrů, můžete zhlédnout všechny půvaby tohoto města. Druhou bránou – Pražskou, přezdívanou pro její rozličný tvar „Selka", se vchází do nejpůsobivější části historického Rakovníka. Kamenná dlážděná cesta vede kolem gotického kostela sv. Bartoloměje, starodávné zvonice se znaky městských cechů, barokního paláce, ve kterém při svých cestách odpočívali cisterciáci z Plas (dnešní muzeum T. G. M.) a kolem nejstarší reálky v Čechách (dnes Gymnázium Zikmunda Wintra) až na Husovo náměstí. Na tomto druhém nejdelším náměstí v ČR si nelze nepovšimnout mariánského sloupu, budovy historické radnice, barokních měšťanských domů a secesní budovy pošty. Nedaleko náměstí lze zavítat i do původní židovské čtvrti, kde můžete navštívit synagogu, dnes Rabasovu galerii, nebo například i Samsonův dům, jehož průčelí zdobí sgrafita. Suma sumárum je Královské město Rakovník místem se zajímavou historií a řadou cenných kulturních památek, město známé díky slavným rodákům a lidem, kteří s ním na kratší či delší dobu spojili své životy.

Kliknutím na libovolný obrázek jej otevřete v galerii zvětšený. Prohlížení pak můžete ovládat klávesnicí, myší nebo dotykem.
rakovnik_synagoga_005.jpg, rakovnik_prazska_brana_004_pochman.jpg, rakovnik_park_tgm_003_pochman.jpg, rakovnicke_cyklovani.jpg, pochman-15.jpg, pict0154.jpg, 24.4.-017.jpg

Reklama

Oblíbené trasy regionu

Příbram

Dnešní Cyklotoulky budou tak trošku duchovní, podíváme se na místa, kde se o duši téměř vždy řádně starali a starají, ale i do míst, kde nebylo vůbec nic mimořádného duši vypustit či upsat ji ďáblu a nakonec navštívíme oblast, která je pro duši příjemným a přitom snadno dostupným pohlazením.

Rakovník

Dnešní Cyklotoulky nás přivedou do míst, kde žil náš nejslavnější král, slavný spisovatel i pochybný alchymista. Prohlédneme se hrad s mimořádně zajímavou historií i vesničku, kde se naopak neděje vůbec nic.

Cyklotoulky Sedlčanskem

Hledáte-li pro své cyklotoulání krajinu krásnou i přívětivou, fyzicky příliš nenáročnou a navíc kousek od Prahy, pak je Sedlčansko tou pravou volbou. Kraj bez velkého průmyslu, hustého provozu a velkých zástaveb.

Roudnice nad Labem

Dnešní výlet patří k těm, které by měl jednou za život absolvovat každý, alespoň podle teze: Co pro muslima Mekka to pro Čecha Říp. Vypravíme se totiž po stopách praotce Čecha a taky si projedeme cyklostezku podél Labe. Projedeme se okolo Roudnice nad Labem.

Mšeno

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou doprostřed divoké přírody, ukážou nám krásnou lidovou architekturu, prokletý hrad a jedno mimořádné koupaliště. Projedeme se totiž po Kokořínsku.

Čáslav

Tento výlet není příliš o kopcích, i když jeden si nakonec stejně vyšlápneme. Není ani o přírodních památkách, i když se projedeme zajímavou krajinou. Ale prohlédneme si zajímavé historické město, krásný a pohádkový zámek a při troše štěstí uvidíme i něco z nejmodernější vojenské techniky.

Kutná Hora

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou do jednoho z nejkrásnějších měst u nás, prohlédneme si nádherné památky, ale podíváme se i do starých dolů. Vyjedeme si na ostrov, abychom z něj podél vinic dorazili zpátky do cíle. A to vše v celkem nenáročném prostředí. Projedeme se po Kutné Hoře a okolí.