Dolní Bousov

Městečko Dolní Bousov leží na území okresu Mladá Boleslav a náleží pod Středočeský kraj. Město se rozkládá asi osmnáct kilometrů východně od Mladé Boleslavi. Z turistického hlediska patří do velmi atraktivní oblasti Českého ráje, leží na jeho jižním okraji v půvabné krajině rozkládající se v mělkém úvalu říčky Klenice.

Obec: 
Středočeský krajDolní Bousov
 
00:00
Dolní Bousov

Dnešní Dolní Bousov návštěvníkům nabídne obchodní a restaurační síť, lékařskou a zubní péči, lékárnu a benzinové čerpadlo a řadu dalších služeb.

Chloubou města je rozsáhlý sportovní areál zahrnující tenisové, volejbalové a basketbalové kurty, fotbalový stadion, víceúčelové sportoviště s atletickým oválem a umělým povrchem a prostorné koupaliště. V areálu základní školy je možno využívat i moderní sportovní halu.

První písemné zmínky pocházejí z roku 1360, kdy je uváděna samotná obec – farní ves Búsov na potoku Klenici, součást panství Michalovice. Roku 1497 je Bousov poprvé uváděn jako městečko přináležející k panství hradu Kost. Roku 1560 získává právo pořádat týdenní trhy a dva výroční jarmarky ročně a v roce 1600 získává od císaře Rudolfa II. městský znak a právo pečetit zeleným voskem.

V okolí městečka byla zbudována soustava asi 30 rybníků, takže se o městu v historii psalo jako o „Bousovu na ostrově“. Z těchto rybníků se do dnešní doby dochovalo jen několik. Největším z nich je Červenský rybník, ke kterému vede z města značená naučná stezka (okruh). Další naučná stezka provede turisty a zájemce o přírodu podél toku říčky Klenice a zpět do Bousova.

Penzion AROMA GOLD
Adresa:
Bechov 85, 294 04 Dolní Bousov

Vesnická památková zóna Střehom

Turisticky značenými trasami je město spojeno se zajímavými místy Českého ráje. Hranice CHKO prochází místní částí Střehom – vesnickou památkovou zónou. Tudy také vede značená romantická cesta do půvabného údolí Plakánku a dál – až ke hradu Kost. Příjemná poloha a dobrá dopravní dostupnost nabízí město jako start či cíl pěších i cyklistických výletů do překrásného okolí bohatého na husté lesy, rybníky i vesničky s roubenkami.

Naučné stezky 

Město Dolní Bousov vybudovalo dvě naučné stezky – okruhy začínající a končící v Dolním Bousově.

Okolo Klenice za hrou a poučením

Okruh je dlouhý 10 km a začíná a končí u koupaliště v Dolním Bousově (ulice V Lipkách). Provede vás klidnou krajinou Dolního Bousova, Rohatska, Bechova a Svobodína. Podrobnosti najdete zde.

Krajinou Červenského rybníka

Okruh je veden po hrázi Červenského rybníka a je dlouhý 3,5 km. Projedou zde kočárky a zdatnější cyklisté (Pozor - na trase je umístěno asi 5 úzkých dřevěných lávek s upravenými nájezdy.). Další informace a také letáček s mapkou stezky najdete na stránkách dolnobousovského infocentra.

Kliknutím na libovolný obrázek jej otevřete v galerii zvětšený. Prohlížení pak můžete ovládat klávesnicí, myší nebo dotykem.
základní škola, radnice, Kostelní ulice, Kaple Vlčí Pole, Fotbalové hřiště, tenis
Vydáno: Pondělí, 4. Květen 2020 - 13:07

Televizní cyklotoulka jižním okrajem Českého ráje začínala u palírny a penzionu AromaGold v Bechově. Odtud účastníci vyrazili po málo frekventované, klidné cyklotrase č.

Oblíbené trasy regionu

Příbram

Dnešní Cyklotoulky budou tak trošku duchovní, podíváme se na místa, kde se o duši téměř vždy řádně starali a starají, ale i do míst, kde nebylo vůbec nic mimořádného duši vypustit či upsat ji ďáblu a nakonec navštívíme oblast, která je pro duši příjemným a přitom snadno dostupným pohlazením.

Rakovník

Dnešní Cyklotoulky nás přivedou do míst, kde žil náš nejslavnější král, slavný spisovatel i pochybný alchymista. Prohlédneme se hrad s mimořádně zajímavou historií i vesničku, kde se naopak neděje vůbec nic.

Cyklotoulky Sedlčanskem

Hledáte-li pro své cyklotoulání krajinu krásnou i přívětivou, fyzicky příliš nenáročnou a navíc kousek od Prahy, pak je Sedlčansko tou pravou volbou. Kraj bez velkého průmyslu, hustého provozu a velkých zástaveb.

Roudnice nad Labem

Dnešní výlet patří k těm, které by měl jednou za život absolvovat každý, alespoň podle teze: Co pro muslima Mekka to pro Čecha Říp. Vypravíme se totiž po stopách praotce Čecha a taky si projedeme cyklostezku podél Labe. Projedeme se okolo Roudnice nad Labem.

Mšeno

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou doprostřed divoké přírody, ukážou nám krásnou lidovou architekturu, prokletý hrad a jedno mimořádné koupaliště. Projedeme se totiž po Kokořínsku.

Čáslav

Tento výlet není příliš o kopcích, i když jeden si nakonec stejně vyšlápneme. Není ani o přírodních památkách, i když se projedeme zajímavou krajinou. Ale prohlédneme si zajímavé historické město, krásný a pohádkový zámek a při troše štěstí uvidíme i něco z nejmodernější vojenské techniky.

Kutná Hora

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou do jednoho z nejkrásnějších měst u nás, prohlédneme si nádherné památky, ale podíváme se i do starých dolů. Vyjedeme si na ostrov, abychom z něj podél vinic dorazili zpátky do cíle. A to vše v celkem nenáročném prostředí. Projedeme se po Kutné Hoře a okolí.