Mariánské Lázně

Mariánské Lázně, nejmladší město západočeského lázeňského trojúhelníku, leží na okraji Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les v průměrné nadmořské výšce 630m.

Obec: 
Karlovarský krajMariánské Lázně
 
00:00
Mariánské Lázně

Mariánské Lázně, nejmladší město západočeského lázeňského trojúhelníku, leží na okraji Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les v průměrné nadmořské výšce 630m.

Město vzniklo na počátku 19. století v údolí plném léčivých vod a lázně si za dobu své existence oblíbila celá řada významných osobností z oblasti politiky, vědy a umění. Nádherné přírodní prostřední, neporušená příroda, čistý vzduch, léčivé prameny, přírodní zajímavosti – to bylo této krajině dáno do vínku. Na poměrně malém území města vyvěrá na 40 minerálních pramenů a v blízkém okolí více než 100. Teplota pramenů je od 7° do 10°C, jsou to tedy typově tzv. studené kyselky. Mariánské Lázně nenabízejí jen lázeňskou léčbu, ale také sportovní vyžití. K dispozici je lyžařský areál, trasy pro běh na lyžích, zimní stadion. Na své si přijdou příznivci golfu, minigolfu, tenisu, jezdectví, petanque… K dispozici je několik tras: cyklistických, turistických, nordic walking a naučných.

Mezi turistické zajímavosti patří např. kabinková lanovka či park Boheminium – dokonalé makety významných stavebních a technických památek České republiky v měřítku 1:25. Skvostem a stále nejvyhledávanější památkou je bezesporu litinová kolonáda z roku 1889. Štíhlé sloupy a litinové krajkoví spolu se stropními freskami dávají tomuto místu sympatický nádech. Hned v sousedství se nachází Zpívající fontána, která se rozeznívá každou lichou hodinu, skladby se střídají v pravidelném sledu.

V roce 1992 byly Mariánské Lázně prohlášeny Městskou památkovou zónou. V roce 2010 byla mariánskolázeňská kolonáda prohlášená národní kulturní památkou. Mariánské Lázně patří mezi jedenáct výjimečných lázeňských měst ze sedmi zemí, které v rámci mezinárodní sériové nominace „Slavné lázně Evropy“ získalo zápis na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

 

www.marianskelazne.cz, www.muml.cz

Mariánskolázeňská „NEJ“

Litinová kolonáda

 • skvostem a stále nejvyhledávanější památkou je bezesporu litinová kolonáda z roku 1889
 • štíhlé sloupy a litinové krajkoví spolu se stropními freskami dávají tomuto místu sympatický nádech
 • v roce 2010 byla mariánskolázeňská kolonáda prohlášená národní kulturní památkou
 • hned v sousedství se nachází Zpívající fontána, která se rozeznívá každou lichou hodinu  

Park Boheminium

 • naučně poznávací okruh s dokonalými maketami významných stavebních a technických památek ČR v měřítku 1:25
 • veškeré vystavené modely jsou věrnou replikou existujícího památkového objektu
 • exponáty jsou náročným umělecko-řemeslným výrobkem
 • základním výrobním materiálem je plast, který odolá povětrnostním vlivům
 • jediný park svého druhu v ČR  

Geologický park

 • rozsáhlá expozice hornin Slavkovského lesa umístěná ve volné přírodě uprostřed bukového lesa
 • největší z ukázek dosahují až 3 metrů a 24 tun
 • je unikátní a první svého druhu v České republice  

Golfové hřiště, golfový klub

 • 18ti jamkové hřiště leží na úpatí Slavkovského lesa, 787 metrů nad mořem převážně v rovinaté části
 • hřiště bylo založeno a slavnostně otevřeno roku 1905 anglickým králem Edwardem XII. A je nejstarším hřištěm na území ČR
 • nesporným vyvrcholením historie klubu je získání práva užívat titul „Královský golfový klub“ (Royal Golf Club) velkorysým rozhodnutím britské královny Alžběty II. v roce 2003 a následnou návštěvou Jeho královské Výsosti prince Edwarda, hraběte z Wessexu  

Kabinková lanovka

 • visutá pulzační kabinková (gondolová) lanová dráha Koliba
 • Krakonoš v Mariánských Lázních byla první pulzační gondolovou lanovou dráhou v Československu a po dlouhou dobu jedinou v České republice
 • lanovka je oběžná jednolanová, jsou na ní pevně uchyceny dvě pětice čtyřmístných kabinek
 • tato lanovka vznikala v Mariánských Lázních, tedy v oblasti, kde nikdy žádná jiná lanovka nebyla. Lanová dráha je v provozu dle jízdního řádu.

Kultura

Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně

 • jeho historie je spjatá s počátkem zdejších lázní a jako rok vzniku stálého hudebního tělesa v Mariánských Lázních je udáván rok 1821
 • celoroční provoz orchestru sestává z abonentních symfonických koncertů, během letní lázeňské sezóny vystupuje pravidelně orchestr na kolonádě, tradiční je spolupráce  s několika vysokými hudebními školami
 • orchestr je úzce spjat padesátiletou tradicí s Festivalem F. Chopina   Chopinův festival
 • ke kulturnímu dění letních Mariánských Lázní patří neodmyslitelně již desítky let mezinárodně uznávaný festival Fryderyka Chopina
 • každoročně se koná třetí srpnový víkend, délka festivalu je 10 dní
 • tyto srpnové dny naplněné hudbou patří k největším kulturním svátkům v České republice a významně obohacují kulturní život v Mariánských Lázních a přivádí každoročně do města mnoho vynikajících interpretů a význačných dirigentů z celého světa
 • od roku 1962 je festival obohacen vždy jednou za dva roky klavírní soutěží, kde zní výhradně díla F. Chopina  
Kliknutím na libovolný obrázek jej otevřete v galerii zvětšený. Prohlížení pak můžete ovládat klávesnicí, myší nebo dotykem.
Zpívající fontána, Zpívající fontána, Zpívající fontána, Hlavní kolonáda, Kolonáda Ferdinandova pramene, Rozhledna Hamelika, Park Boheminium, Geologický park, Golfové hřiště, Naučná stezka Kladská, Cyklistické trasy
PřílohaVelikost
PDF icon akce-2022.pdf1.34 MB
Vydáno: Úterý, 5. Září 2023 - 12:33

Ve dnech od 9. do 17. září budou probíhat v Mariánských Lázních Dny evropského dědictví (EHD), téma: Život v památkách. V průběhu těchto dní bude možné navštívit přihlášené památky za snížené vstupné, ale i zcela zdarma.

Vydáno: Úterý, 5. Září 2023 - 11:59

Plánujete výlet do Mariánek a chcete se připravit dopředu? Chcete mít na programu i prohlídku města, ale nehodí se vám čas či téma prohlídky s živým průvodcem? Nebo si naopak chcete dopředu nastudovat, co nesmíte při pobytu v lázeňském městě minout?

Vydáno: Pondělí, 7. Srpen 2023 - 9:32

64. ročník Chopinova festivalu se bude konat od 12. do 19. srpna 2023. Tématem letošního festivalu bude Chopin a jeho přátelé.Návštěvníci se mohou těšit na výjimečnou hru zakladatele festivalu, pana Ivana Klánského, na zahajovacím koncertu 12. 8. 2023 v 19.30 ve Společenském domě Casino.

Vydáno: Čtvrtek, 3. Srpen 2023 - 10:19

V sobotu 5. srpna od 11:30hodin se na nejstarším golfovém hřišti Royal Golf Club v Mariánských Lázních odehraje charitativní golfový turnaj s názvem Legendy na greenu. Turnaj bude mít větší rozměr než ten sportovní, celý výtěžek poputuje na charitu.

Vydáno: Středa, 2. Srpen 2023 - 13:27

Městská knihovna Mariánské Lázně ve spolupráci s Destinační agenturou a turistickým informačním centrem Mariánské Lázně pořádají již třetí výstavu věnovanou slavným lázeňským hostům a zejména spisovatelům, kteří navštívili Mariánské Lázně. Letos si připomenou 190. výročí narození (21.

Reklama

Oblíbené trasy regionu

V naší nové rubrice, Výlety (nejen) za zdravím pokračujeme na západě Čech, v lázních, které kromě tradičních procedur nabízejí tolik rozmanitých aktivit, a zajímavostí, že vám víkend na jejich poznání stačit nebude. Nevěříte?

Zimní atmosféra Mariánských Lázní se od té letní výrazně liší

Jeden z vrcholů západočeského lázeňského trojúhelníku je nejen plný nádherných parků, romantických kolonád a útulných kaváren, ale je to i město, kde sjezdovka stojí kousek od centra a běžecké tratě jsou všude v jeho okolí.

V západní části Krušných hor, na břehu říčky Rolavy leží městečko Nové Hamry. Při dostatku sněhu tu jsou celkem slušné podmínky jak pro milovníky běžecké stopy, tak i méně náročné lyžaře a snowboardisty.  Přímo ve vsi je pár sjezdovek a začíná tu, nebo tudy prochází, i několik běžeckých tras.

Na kole Ašskou vrchovinou

Nejzápadnější výběžek naší republiky z mnoha důvodů nepatřil mezi turisticky nejvyhledávanější místa, ale to se začíná pozvolna měnit a nutno říci, že po právu.

Františkovy Lázně

Společně s Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi tvoří takzvaný západočeský lázeňský trojúhelník. Svoji architekturou, urbanistikou a koncepcí parků tvoří předobraz evropského a možná i světového lázeňství.

Klášterec nad Ohří

Dnešní výlety nejen za zdravím nás zavedou do severozápadních Čech, do lázní, které sice nepatří k těm nejslavnějším, ale co není, může klidně být.

Karlovy Vary

Ani zima ani léto, ani kolo ani lyže, tak co? Nevíte si rady kam mezi Vánocemi na výlet, tak tady je jeden tip! Krásné procházky, nádherné lesy, jedinečné kolonády, už tušíte? Ne, tak pokračujeme, lázeňské oplatky, Becherovka, sklo, porcelán, pořád nic? Vřídlo, Thermal, Pupp?

Klášterec nad Ohří

Nejprve zajímavé, i když trošku přehlížené lázně, pak polozapomenuté hornické městečko s netradičními architektonickými prvky a nefalšovanou středověkou hornickou štolou, následuje malý pivovar s velkým potenciálem a nakonec krásný výlet podél Ohře.

Kadaň

Lajtmotivem dnešního putování bude řeka, jež sice pramení v Německu, ale nás dnes zavede hned k  několika (nejen) českým nej.

Český Jiřetín

Zdejší trasy měří desítky kilometrů a je opravdu z čeho vybírat, jsou tu možnosti pro rekreační cyklisty, kteří rádi spojí své vyjížďky se zastávkami v hospůdkách či na rozhlednách, nebo pro aktivní sportovce, co se zajímají o náročné terény, prudké sjezdy a rádi potí krev.