Ostrov

Město Ostrov leží na úpatí Krušných hor v Karlovarském kraji. Město je známé také jako Ostrov nad Ohří - tak se ale označuje pouze železniční stanice. Věhlas dal městu závod Škoda Ostrov, kde se až do roku 2004 vyráběly trolejbusy, které se vyvážely do celého světa. V areálu bývalého závodu stojí memento komunistické doby - Rudá věž smrti, vyhlášena v roce 2019 jako památka UNESCO.

Obec: 
Karlovarský krajOstrov
 
00:00
Ostrov

Ostrov

Ostrov je 17tisícové město s historií sahající až do 13. století. Leží v Karlovarském kraji cca 10 km severovýchodně od Karlových Varů na řece Bystřici a na úpatí Krušných hor – pod Klínovcem. Však také bývá nazýváno branou do Krušných hor.

Zdejší železniční stanice na trase Cheb – Praha nese název Ostrov nad Ohří.

Historické jádro města je památkovou zónou s celou řadou staveb od románského slohu, přes gotiku, renesanci až po baroko. Nová část města byla postavenav 50. letech 20. století ve stylu tradicionalismu tzv. Sorely (socialistický realismus).

Dominantou města Ostrov je nedávno zrekonstruovaný zámek. Původní gotický městský hrad, přestavěný na přelomu 15. a 16. století na pohodlný renesanční zámek rozvětveného rodu Šliků, byl v letech 1685-1695 za vévodů sasko – lauenburských a markrabat bádenských rozšířen a barokně upraven.  Zámek se po rozsáhlé rekonstrukci v roce 2014 stal sídlem Městského úřadu Ostrov a Infocentra Na Zámku. Ve Dvoraně ostrovského Zámku je k vidění stálá expozice ostrovského porcelánu slavné porcelánky Pfeiffer & Löwenstein Schlackenwerth. Ve výstavních prostorách v podkroví je možno zhlédnout expozici významného rodu Šliků s národní kulturní památkou – Šlikovskou mincovní kazetou. Součástí zámeckého areálu je zrekonstruovaný Palác princů - sídlo Městské knihovny Ostrov, Letohrádek - pobočka Galerie umění Karlovy Vary. Přilehlý zámecký park byl v 18. století pro svou jedinečnost nazýván osmým divem světa a stal se vzorem pro řadu evropských zahrad. Navazuje na něj historický komplex Klášterní areál – posvátný okrsek,ve kterém jsou pravidelně organizovány společenské akce, koncerty i výstavy.

Bohatý kulturní program ve městě je vyhledávaným nejen obyvateli, ale i veřejností z širokého okolí. Akcí celorepublikového věhlasu je Dětský filmovýa televizní festival Oty Hofmana s více jak 50letou tradicí. 

Kolem Ostrova vede řada zajímavých cyklistických tras, které jsou popsanéna http://cykloportal.ostrov.cz/cz/cyklotrasy.

Turistům jsou ve městě k dispozici dvě infocentra – jedno v budově Zámku, další v Domě kultury na Mírovém náměstí.

Infocentrum Na ZámkuInformační služby:Provádění po výstavách v areálu ZámkuTipy na výlety Ostrov a okolíNabídka prospektů z Ostrova a okolíJízdní řády autobusů a vlaků

Informace o ubytováníOstatní služby:Veřejný internet, připojení k wi-fiKopírováníProdej: drobných suvenýrů, map, publikací, pohledů

 

Kontaktní údaje:

Web: www.icOstrov.cz

Email: ic@ostrov.cz

Adresa: Jáchymovská 1, 363 01 Ostrov

Turistická oblast: Krušné hory a Podkrušnohoří

Telefon: +420 354 224 950

Otevírací doba:

květen - říjen

Út-Ne: 10:00 - 17:00

listopad – duben

Út-Ne: 9:00 – 16:00

Ubytování v Ostrově a okolí:

https://www.icostrov.cz/ubytovani-ostrov/

 

Kliknutím na libovolný obrázek jej otevřete v galerii zvětšený. Prohlížení pak můžete ovládat klávesnicí, myší nebo dotykem.
, , , , , , , , , , ,

Oblíbené trasy regionu

V naší nové rubrice, Výlety (nejen) za zdravím pokračujeme na západě Čech, v lázních, které kromě tradičních procedur nabízejí tolik rozmanitých aktivit, a zajímavostí, že vám víkend na jejich poznání stačit nebude. Nevěříte?

Zimní atmosféra Mariánských Lázní se od té letní výrazně liší

Jeden z vrcholů západočeského lázeňského trojúhelníku je nejen plný nádherných parků, romantických kolonád a útulných kaváren, ale je to i město, kde sjezdovka stojí kousek od centra a běžecké tratě jsou všude v jeho okolí.

V západní části Krušných hor, na břehu říčky Rolavy leží městečko Nové Hamry. Při dostatku sněhu tu jsou celkem slušné podmínky jak pro milovníky běžecké stopy, tak i méně náročné lyžaře a snowboardisty.  Přímo ve vsi je pár sjezdovek a začíná tu, nebo tudy prochází, i několik běžeckých tras.

Na kole Ašskou vrchovinou

Nejzápadnější výběžek naší republiky z mnoha důvodů nepatřil mezi turisticky nejvyhledávanější místa, ale to se začíná pozvolna měnit a nutno říci, že po právu.

Františkovy Lázně

Společně s Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi tvoří takzvaný západočeský lázeňský trojúhelník. Svoji architekturou, urbanistikou a koncepcí parků tvoří předobraz evropského a možná i světového lázeňství.

Klášterec nad Ohří

Dnešní výlety nejen za zdravím nás zavedou do severozápadních Čech, do lázní, které sice nepatří k těm nejslavnějším, ale co není, může klidně být.

Karlovy Vary

Ani zima ani léto, ani kolo ani lyže, tak co? Nevíte si rady kam mezi Vánocemi na výlet, tak tady je jeden tip! Krásné procházky, nádherné lesy, jedinečné kolonády, už tušíte? Ne, tak pokračujeme, lázeňské oplatky, Becherovka, sklo, porcelán, pořád nic? Vřídlo, Thermal, Pupp?

Klášterec nad Ohří

Nejprve zajímavé, i když trošku přehlížené lázně, pak polozapomenuté hornické městečko s netradičními architektonickými prvky a nefalšovanou středověkou hornickou štolou, následuje malý pivovar s velkým potenciálem a nakonec krásný výlet podél Ohře.

Kadaň

Lajtmotivem dnešního putování bude řeka, jež sice pramení v Německu, ale nás dnes zavede hned k  několika (nejen) českým nej.

Český Jiřetín

Zdejší trasy měří desítky kilometrů a je opravdu z čeho vybírat, jsou tu možnosti pro rekreační cyklisty, kteří rádi spojí své vyjížďky se zastávkami v hospůdkách či na rozhlednách, nebo pro aktivní sportovce, co se zajímají o náročné terény, prudké sjezdy a rádi potí krev.